Podobnie jak w poprzednim miesiącu chciałabym Wam pokazać elementy architektury słowackich miast, obok których często przechodzimy obojętnie. A są one upamiętnieniem setek, a nawet tysięcy ofiar zaraz, które nawiedzały słowackie miasta w przeszłości. Mowa oczywiście o kolumnach morowych.
Przed Wam kolejna porcja słowackich kolumn morowych. Pierwszą część przeglądu kolumn morowych na Słowacji znajdziecie w poście I to też jest Słowacja z poprzedniego miesiąca.
Skalica
Barokowa rzeźba Madonny z Dzieciątkiem została osadzona na kolumnie w roku 1695, budowa z inicjatywy władz miejskich rozpoczęta została w 1691 roku. Kolumna powstała w związku z upamiętnieniem ofiar epidemii dżumy, która nawiedziła miasto od sierpnia 1645 roku do stycznia 1646 r. Kolumna została zbudowana według projektu Giovanniego d´ Alliego przez rzeźbiarza J. Schäffera. Według danych archiwalnych rzeźbę w XIX wieku z inicjatywy proboszcza Jozefa Haydina (działał w Skalicy w latach 1847-1859) została za 600 złotych odnowiona przez wiedeńskiego pozłotnika Jozefa Alexandra Töpfera. Pod koniec 2005 roku kolumna morowa została zdemontowana i przewieziona do Bratysławy w celu restauracji. W 2006 roku wróciła na swoje pierwotne miejsce z kopią rzeźby Niepokalanej. Oryginał rzeźby znajduje się w kościele jezuitów.
Bańska Szczawnica
Na bańskoszczawnickim placu św. Trójcy dominuje kolumna morowa z rzeźbą, a jakże by inaczej, św. Trójcy. Została zbudowana, aby podziękować za ustąpienie epidemii dżumy, która nawiedziła miasto w latach 1710-1711. Oryginalna prosta, barokowa kolumna została w latach 1759-1764 przebudowana, dzięki czemu zyskała obecny wygląd. Obecna kolumna jest jedną z największych barokowych kolumn morowych w Europie Środkowej (19,2 m wysokości). Autorem rzeźb jest Dionizy Ignacy Stanetti. Na cokole umieszczono rzeźby siedmiu świętych, obrońców przed zarazą i patronów górników: św. Sebastian, św. Franciszek Ksawery, św. Barbara, św. Roch, św. Katarzyna i św. Józef.
A na samej górze znajduje się św. Trójca.
Nitra
Barokowa kolumna morowa znajduje się na południowym zboczu wzgórza zamkowego. Biskup Imrich Esterházy ufundował kolumnę upamiętniającą wielkie epidemie dżumy w latach 1710 i 1739, podczas których zginęła jedna czwarta mieszkańców miasta. Rzeźba została zbudowana w 1750 roku, a jej autorem jest austriacki rzeźbiarz Martin Vögerl z Bruck an der Leitha. Podobna kolumna morowa stoi w Hainburgu w Austrii od 1749 roku.
Nitrzańska kolumna składa się z kilku części. Pierwsza część to sama kolumna (schody, cokoły), środkowa część z wolutami, dolna i górna części kolumny. Należy tutaj zaliczyć także kamienną balustradę wraz z metalową bramką. Druga część składa się z płaskorzeźb umieszczonych w poszczególnych niszach - płaskorzeźba Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Zaślubiny Najświętszej Maryi Panny, tutaj znajduje się także kartusz z herbem biskupa Esterházyego. Na szczycie kolumny stoi posąg Niepokalanej Marii Panny stojącej na kuli ziemskiej. Trzecia część to rzeźby towarzyszące - figura św. Stefana króla Węgierskiego, św. Władysława, św. Emeryka, św. Wojciecha, oraz rzeźby 4 aniołów: anioł z wieżą z kości słoniowej, anioł ze złotym domem, anioł ze złotą bramą, anioł ze złotą gwiazdą.
Brak komentarzy: