Od 3 do 8 września w Warszawie odbędzie się wielkie święto słowackiego teatru. Instytut Teatralny organizuje Przegląd współczesnego słowackiego teatru.
100 rocznica założenia Słowackiego Teatru Narodowego i obchodzony na Słowacji rok teatru słowackiego stały się pretekstem do organizacji Przeglądu Współczesnego Słowackiego Teatru, który nazwany został Dzieje się obok.
W Instytucie Teatralnym zauważyli, to co i ja twierdzę od dawna, że Słowacja jest naszym bliskim sąsiadem, ale jednocześnie jest dla nas wielką niewiadomą, wręcz egzotyką. Dlatego to, co się tam dzieje, także w sferze kultury, dzieje się obok.
Jednak w tym roku nie tylko Słowacki Teatr Narodowy obchodzi swoją rocznicę, bo w tym roku przypada także 190 rocznica słowackiego teatru amatorskiego. Obie te sceny - profesjonalna i amatorska, miały niekwestionowany wpływ na rozwój słowackiej tożsamości narodowej oraz całej sieci teatrów państwowych, miejskich, prywatnych, lalkowych, niezależnych i amatorskich.
Dlatego też Instytut Teatralny organizując Przeglądu Współczesnego Słowackiego Teatru, postawił na różne teatry, które polskim widzom zaprezentują namiastkę tego, co się dzieje na słowackich deskach teatralnych.
Wśród spektakli będzie coś dla dużych i tych trochę
mniejszych; dla miłośników klasyki i dla tych, co lubią nowości; dla
tych, co chcą tradycyjnego teatru i dla tych, którzy wolą
poeksperymentować. Słowem - dla każdego coś się znajdzie!
Posłuchajcie, co o przeglądzie mówi kuratorka przeglądu - Katarzyna Pilarska:
Spektakle
03.09.2020 g. 19.00 - Moral insanity[1]
Prešovské národné divadlo | spektakl dla widzów od 16 lat | Instytut Teatralny
Monodram Moral insanity został stworzony na podstawie powieści Umberto Eco Cmentarz w Pradze, i zajmuje się tematem dzisiaj niezwykle aktualnym, ponieważ bada teorie spiskowe, idee antysemickie i rasistowskie oparte na niekorzystnej sytuacji gospodarczej i społecznej oraz ich odbiciu w mediach i polityce.
Autorzy spektakl reklamują hasłem:
Chcesz wiedzieć, kto odpowiada za twoje niepowodzenie? Szukasz kogoś, kogo można winić za to, co się tutaj dzieje? Przyjdź, a na pewno kogoś sobie wybierzesz.
Autorzy - Peter Brajerčík, Umberto Eco, Júlia Rázusová Reżyseria - Júlia Rázusová Muzyka - Martin Husovský Scenografia i kostiumy - Diana Strauszová Oświetlenia - Lukáš Katuščák Produkcja - Linda Durkáčová
Grają - Peter Brajerčík
Premiera spektaklu odbyła się 14 grudnia 2018 roku
04.09.2020 g. 11.00 i 18.00 -Dziki świat wyobraźni[2]
ODIVO | spektakl dla widzów od 4 lat | Instytut Teatralny
Lalkowa powieść o radości z psocenia dla dzieci i dla dorosłych. Przedstawienie oparte na motywach z powieści Tam, gdzie żyją dzikie stwory amerykańskiego ilustratora i pisarza Maurica
Sendaka. Jest to opowieść o zwykłym Maksie, który ma niezwykłą fantazję. O kocie. O dzikich stworach i wielu, wielu innych rzeczach. Psoty dzikich stworów dopełnia muzyka grana na żywo, a same lalki zostały wykonane np. z części do rowerów lub gałęzi.
Autor: Maurice Sendak
Projekt: Ivana Macková
Koncepcja i dramaturgia: Mária Danadová i Monika Kováčová
Reżyseria: Monika Kováčová wraz z dzikim zespołem
Grają: Mária Danadová, Filip Hajduk, Ján Fiala (wibrafon, instrumenty perkusyjne), Štefan Szabó (gitara).
Premiera spektaklu odbyła się 20 grudnia 2015 roku.
Bratislavské bábkové divadlo | spektakl dla widzów od 5 lat | Instytut Teatralny
Dziadek Svetomír już dawno miał się położyć i rozwiązywać krzyżówki w domu spokojnej starości. Zamiast tego zaszył się w swoim warsztacie i w swoich wspomnieniach wraca do opowieści swojego dziadka - zdeterminowanego poszukiwacza przygód, który zwiedził pół świata. W jego rękach przedmioty zamieniają się w miasta, kraje i ludzi, a jego dziadek ożywa na jego oczach.
Spektakl Dziadziuś jest o tym, że powinniśmy doceniać czas, który spędzamy w gronie rodziny. Mimo że często naszych dziadków już z nami nie ma, to ich historie
nosimy w naszych sercach przez całe życie, zachowujemy ich dziedzictwo i
przekazujemy je następnemu pokoleniu.
Dramaturgia: Katarína Aulitisová, Peter Galdík.
Scenografia, kostiumy i lalki: Ivana Macková.
Muzyka, reżyseria: Matija Solce Grają:
Anna Čonková, Róbert Laurinec, Peter Pavlík a.h., Ľubomír Piktor
Premiera spektaklu odbyła się 6 lutego 2018 roku.
📍SÚŤAŽ 📍
Už tento štvrtok o 18:00 zahráme na záhradke v rámci Letodivov nášho legendárneho Deduška.
Preto je čas opäť...
05.09.2020 g. 13.00, 16.00 i 19.00 -Kocham cię, uważaj na siebie [4]
Divadlo NUDE | spektakl dla widzów od 16 lat | Osiedle Jazdów
Autorska produkcja o intymnych szczegółach macierzyństwa, o niezwykłej urodzie i ukrytych wątpliwościach. O tym, jak zagmatwane i samotne może być macierzyństwo. O dzieciach, ich ojcach, rodzicach i rodzicach rodziców. Gdzie jest granica kobiety, która jest matką? Dlaczego macierzyństwo jest tak skomplikowane, mimo że trwa od początku? Czy zawsze tak było, czy po prostu teraz za dużo myślimy? Cztery matki i ich pokoje.
Reżyseria i dramaturgia: Veronika Malgot i Lýdia Ondrušová Współpraca dramaturgiczna: Marek Godovič Projekt, scenografia, kostiumy, projekt graficzny: Laura Štorcelová Muzyka: Gab Grają: Lenka Libjaková, Lýdia Ondrušová, Mirka Ábelová, Veronika Malgot
Premiera spektaklu odbyła się 11 czerwca 2018 roku.
TEATRO TATRO | spektakl dla widzów od 16 lat | teren pomiędzy Instytutem a U-Jazdowskim
Teatro Tatro postawiło sobie wysoko poprzeczkę i postanowiło wziąć na tapet kultowa powieść Michaiła Bułhakowa Mistrz i Małgorzata. Podczas przedstawienia aktorzy i grane przez nich postaci próbują odpowiedzieć m.in. na pytania: Czy dzisiejszy świat nie jest trochę bardziej diaboliczny niż świat porewolucyjnej Moskwy? Czy Jezus Chrystus ma jeszcze jakiś wpływ, czy też jest to tylko idealistyczny prorok, który gdyby pojawił się teraz, natychmiast skończyłby w domu wariatów? Czy nadal istnieje miłość tak wielka, że nawet diabeł się przed nią kłania? To właśnie linia miłosna powieści ma kluczowe znaczenie dla tej dramatyzacji.
Autor książki: Michaił Bułhakow Adaptacja powieści, scenariusz i reżyseria: Ondrej Spišák Scenografia: František Lipták Realizacja sceny: Peter Kostroň Kostiumy: Katarína Hollá Muzyka: Andrej Kalinka Lalki: Karel Czech i Jana Konečná Maski: Martin Blizniak Grają: Zuzana Konečná, Marián Miezga, Agáta Spišáková, Łukasz Kos, Lukáš
Latinák, Róbert Jakab, Peter Oszlík, Milan Ondrík, Rudo Kratochvíl,
Martin Nahálka, Milan Vojtela, Šimon Spišák, Martin Šalacha/Daniel
Fischer, Andrej Kalinka, Lucia Korená i Ondrej Spišák.
Premiera spektaklu odbyła się 26 września 2014 roku.
Med a prach | spektakl dla widzów od 16 lat | sala im. Wojciech
Krukowskiego, budynek Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek
Ujazdowski
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych spektakli. Z pozoru niewinne filozofowanie, które nawet dzisiaj jest często narażone na przewrotność rzeczywistości. Spektakl pokazuje, że forma artystyczna może być wynikiem odwagi twórców do zadawania pytań. eu.genus jest to spektakl w formie otwartej próby gdzieś na pograniczu teatru, koncertu, tańca, warsztatów rzeźbiarskich i happeningu.
Libretto i reżyseria: Andrej Kalinka
Dramaturgia i asystent reżysera: Milan Kozánek
Rzeźby, obrazy i instalacje: Juraj Poliak, Andrej Kalinka
Muzyka: T. L. de Victoria, J. Arcadelt, P. I. Czajkowski, J. Dowland, A. Kalinka, gruzińskie pieśni ludowe
Grają: Zebastián Mente Maligna, Lívia Balážová, Daniel Raček, Ján Morávek, Juraj Poliak, Andrej Kalinka
Premiera spektaklu odbyła się 23 kwietnia 2018 roku.
Divadlo Pôtoň/Instytut Teatralny w Bratysławie | spektakl dla widzów od 16 lat | Instytut Teatralny
Spektakl oparty na motywach reportaży Martina Pollocka Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji, która porusza temat masowej emigracji z Galicji na przełomie XIX i XX wieku i udowadnia, że kryzys uchodźczy nie jest zjawiskiem, który dotyczy tylko obecnych czasów. Jak przenieść reportaż na scenę i zamienić go w autentyczną emocję, która trafia do serca widzów? Jak opowiedzieć o stratach, ucieczkach, handlu ludźmi, rozłące, chorobach? Przyjdźcie do Instytutu Teatralnego i sami się przekonajcie.
Reżyseria: Iveta Ditte Jurčová
Autor książki: Martin Pollack
Dramaturgia: Marek Godovič
Adaptacja: Michal Ditte
Scenografia: Katarína Caková
Muzyka: Ivana Mer Cristian Estrella
Grają: Eva Moresová, Mária Danadová, Ľubomír Bukový, Matúš Kvietik, Filip Jekkel
Oprócz tego Instytut Teatralny przewidział imprezy towarzyszące, a wśród nich warsztaty lalkarskie dla dzieci [ 6.09. g. 11.00 dzieci w wieku 5-7 lat, g. 14.00 dzieci w wieku 8-10 lat, Instytut Teatralny], wystawę theatre.sk poświęconą historii słowackiego teatru [Instytut Słowacki] oraz koncert preszowskiego zespołu Komajota, który w tym roku obchodzi 15-lecie [ 3.09. g. 19.30 teren przed Instytutem Teatralnym].
Bilety na spektakle - w cenie 25 zł normalny / 20 zł ulgowy - oraz
KARNETY NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE (w cenie 120 zł) dostępne są na stronie
www.instytut-teatralny.pl, na portalach Go Out i e-wejściówki oraz
stacjonarnie w księgarni Prospero w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów
1).
Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.
Przeczytaj także relację z Przeglądu współczesnego słowackiego teatru Dzieje się obok:
Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:
Jestem Ola i jestem słowacystką z wykształcenia i zamiłowania. Na co dzień jestem tłumaczem i dużo piszę, a mimo to ciągle odczuwam głód słowa, który przemieniam tutaj na posty.
Jestem autorką wszystkich zamieszczonych tu tekstów (chyba, że podpis wskazuje inaczej). Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie i wykorzystywanie bez mojej wiedzy oraz pisemnej zgody, ani na cytowanie bez podania bezpośredniego i aktywnego odnośnika do bloga.
Brak komentarzy: