21.07.2023

Remont tatrzańskiej „Drogi Wolności” - co się zmieniło w słowackich Tatrach?

roboty drogowe, remont drogi

Remonty na drogach prowadzących do popularnych atrakcji turystycznych są bardzo uciążliwe. Teraz w słowackich Tatrach remontują Drogę Wolności. Co się zmieniło w Tatrach?

 

O tym, że komunikacja publiczna między polską a słowacką częścią Tatr jest w stanie opłakanym, już pisałam, tak samo jak pisałam o tym, co kursuje między Polską a Słowacją. Dzisiaj mam dla Ciebie garść praktycznych informacji dotyczących remontu ważnej drogi w słowackich Tatrach, utrudnieniach i zmianach z tym związanych.


Droga Wolności, czyli Cesta slobody, to znana i bardzo ważna droga w słowackich Tatrach. Droga zaczyna się w miejscowości Podbańska i prowadzi aż do przejścia granicznego z Polską na Łysej Polanie. W sieci krajowych dróg oznaczana jest jako drogi pierwszej klasy nr 66 (odcinek od Łysej Polany do miejscowości Tatrzańska Kotlina) i odcinek drogi drugiej klasy nr 537 od tej miejscowości do Podbańskiej. 

 

Przebieg Drogi Wolności:

  •     Łysa Polana / Lysá Poľana
  •     Jaworzyna Tatrzańska / Tatranská Javorina
  •     Podspady / Podspády
  •     Zdziar / Ždiar
  •     Tatrzańska Kotlina / Tatranská Kotlina
  •     Kieżmarskie Żłoby / Kežmarské Žľaby
  •     Biała Woda / Biela Voda
  •     Matlary / Tatranské Matliare
  •     Tatrzańska Łomnica / Tatranská Lomnica
  •     Tatrzańska Leśna / Tatranská Lesná
  •     Górny Smokowiec / Horný Smokovec
  •     Stary Smokowiec / Starý Smokovec
  •     Nowy Smokowiec / Nový Smokovec
  •     Tatrzańskie Zręby / Tatranské Zruby
  •     Tatrzańska Polanka / Tatranská Polianka
  •     Nowa Polanka / Nová Polianka
  •     Wyżnie Hagi / Vyšné Hágy
  •     Szczyrbskie Jezioro / Štrbské Pleso
  •     Szczyrba / Štrba
  •     Podbańska / Podbanské 

 

Obecnie w remoncie jest 42-kilometrowy odcinek drogi drugiej klasy, który będzie realizowany w sześciu etapach — od Podbańskiej do Tatrzańskiej Kotliny. Remont zaczął się w połowie zeszłego roku, do końca tego roku ma być ukończone ponad 80% prac, więc jeszcze w przyszłym roku trzeba będzie liczyć się z ograniczeniami. Według zapowiedzi całość prac ma się zakończyć w 2024 roku

 

Po wakacjach, kiedy prace remontowe były najintensywniejsze i trzeba było się liczyć z wieloma utrudnieniami na drodze, teraz powoli prace zmierzają do końca. Obecnie podróżowanie po słowackich Tatrach samochodem łączy się ze staniem na 13 wahadłach. Według zapewnień zarządcy dróg w sezonie zimowym zmiany ruchu na drodze II/537 będą minimalne i będą dotyczyły dwóch obiektów mostowych. W wielu miejscach postawiono nowe znaki np. pierwszeństwo na zwężonym odcinku drogi.


🛣🏔NA CESTÁCH MEDZI S. SMOKOVCOM A T. MATLIARMI FINIŠUJEME👏 👷‍♂️Stavebné práce na úseku Starý Smokovec – Tatranské...

Opublikowany przez Prešovský samosprávny kraj Niedziela, 1 października 2023

 

Zakaz parkowania

 

W związku z remontem wprowadzono zakaz parkowania wzdłuż drogi przy Białej Wodzie [Biela Voda], która stanowi miejsce rozpoczęcia szlaku na Zielony Staw Kieżmarski [Zelené pleso]. Przy Białej Wodzie został parking na 50 aut.

 

„Pod względem bezpieczeństwa sytuacja z parkowaniem w Białej Wodzie w Tatrach Wysokich była bardzo zła od wielu lat. Samochody parkowały po obu stronach drogi, turyści często wchodzili na jezdnię, chodzili po drodze. Doszło do kilku kolizji i wypadków” - opisywał sytuację burmistrz miasta Vysokie Tatry.
 
Decydując się na parking przy drodze, trzy razy upewnij się, że jest to dozwolone. Żebyś nie skończył jak ten kierowca auta z niemiecką tablicą rejestracyjną, który zignorował znaki i zostawił samochód w niedozwolonym miejscu i wyruszył na 3-dniową wycieczkę.
 
W tym czasie były osadzane bariery energochłonne i auto zostało uwięzione po drugiej stronie, bo drogowcy nie mogą czekać na każdego zagapionego turystę.

Dlatego też burmistrz miasta Vysokie Tatry Jozef Štefaňák zachęca wszystkich turystów do korzystania z transportu publicznego.  

 

„Jeśli ludzie będą słuchać instrukcji, w krótkim czasie będą jeździć po nowej drodze dobrej jakości. Musimy przetrwać ten remont i wierzę, że wszystkie terminy zostaną dotrzymane” - dodał burmistrz.

 

Komunikacja w Tatrach słowackich


Po Wysokich Tatrach można poruszać się kolejką, czyli tzw. električką. Tatrzańskie Koleje Elektryczne kursują co godzinę na liniach Poprad-Tatry — Stary Smokowiec — Szczyrbskie Jezioro, Stary Smokowiec — Tatrzańska Łomnica i Szczyrba — Szczyrbskie Jezioro

 

Na linii Poprad-Tatry — Zimna Woda [Studený Potok] — Tatrzańska Łomnica kursują pociągi obsługiwane przez słowackie koleje. Pociągi będą kursować codziennie w regularnych dwugodzinnych odstępach czasu.


Bilety na pociągi w Tatrach można wygodnie kupić przez internet, w aplikacji lub przez sms. 


Jeśli chodzi o transport autobusowy, połączenia Poprad — Stary Smokowiec — Tatrzańska Łomnica — Biała Woda — Zdziar odbywają się co godzinę, a co dwie godziny do Tatrzańskiej Jaworzyny. Transport autobusowy na trasie Lendak — Tatrzańska Kotlina — Biała Woda — Tatrzańska Łomnica — Stary Smokowiec — Szczyrbskie Jezioro dodano dodatkowe połączenia.


Dodano również dodatkowe autobusy na linii Poprad — Świt [Svit] — Szczyrba — Szczyrbskie Jezioro.

 

Inne tatrzańskie linie znajdziecie na stronie SAD Poprad.

 

Weekendowa promocja w autobusach


W weekendy i święta w autobusach regionalnych obowiązuje promocja rodzinna. Warunkiem jest podróż przynajmniej jednego rodzica i przynajmniej jednego dziecka w wieku do 15 lat. Każdy członek rodziny zapłaci wówczas za bilet jedno euro, niezależnie od długości trasy, sposobu płatności za przejazd czy uprawnień do zniżek.


Parking w Wysokich Tatrach


Trzeba było remontu Drogi Wolności, by Tatry w końcu doczekały się rozwiązania typu Park & Ride. Do tej pory bezpłatny parking w Wysokich Tatrach był na cenę złota. Teraz ta sytuacja się zmieniła, bo powstał darmowy parking w Tatrzańskiej Łomnicy i to na ponad 400 aut.

 

Aktualne informacje o parkingu w Tatrzańskiej Łomnicy oraz autobusach kursujących między parkingiem a Białą Wodą znajdziesz w poście: Bezpłatny parking w słowackich Tatrach.


Więcej o słowackich górach i o tym, jak się przygotować na górskie wędrówki znajdziesz klikając obrazek:


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

1 komentarz: