Kolejny miesiąc za nami to kolejna porcja pozytywnych wiadomości ze Słowacji. Co pozytywnego wydarzyło się na Słowacji w kwietniu?
Zobacz inne dobre wiadomości
1. Słowacy mówią nie!
Korzystając z tego, że w sąsiednich Czechach z inicjatywy czeskiego rządu zbierane są fundusze na zakup amunicji, Słowacy postanowili się dołączyć.
Organizacja Mier Ukrajine zorganizowała zbiórkę pod hasłem „Amunicia dla Ukrainy - Jeśli nie rząd, to wyślemy ją my”. Do wsparcia zbiórki dołączyło wiele osób, w tym przedstawiciele nauki, czy kultury.
Obecnie na koncie zbiórki są już ponad 4 miliony euro.
O zbiórce pisałam dla portalu Krytyka polityczna:
2. Kultura
Finałowa dziesiątka nagrody literackiej Anasoft Litera jest już znana
Finałowa dziesiątka:
- Cabala, Lukáš: Spomenieš si na Trenčín? (Artforum 2023)
- Dušek, Dušan: Deti v daždi (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
- Gibová, Ivana: Babička© (Vlna 2023)
- Kováčik, Juraj: Bod zlomu (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
- Kucbelová, Katarína: Modrosleposť (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
- Kuľková, Miroslava: Hotel Balkán (KK Bagala 2023)
- Pupala, Richard: Druhý čierny zošit (Lindeni 2023)
- Puškáš, Jozef: Vivat akadémia, zbohom Čechov (Vydavateľstvo Orman 2023)
- Rozenbergová, Vanda: Storočie (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
- Štefánik, Ondrej: Siroty (TATRAN 2023)
Nagrody filmowe rozdane
- Najwięcej nagród, bo 8, zdobył Invalid m.in. za: najlepszy film fabularny, najlepszą męską rolę główną i rolę drugoplanową, najlepszą muzykę. Film zyskał również nagrodę widzów.
- Cztery nagrody zdobył film Slúžka
- Najlepszym filmem dokumentarnym został film Emília w reżyserii Martina Šulíka.
- Najlepszym filmem animowanym jest Tonko, Slávka a kúzelné svetlo.
- Najlepszą produkcją telewizyjną został serial Petera Bebjaka Matematika zločinu.
- A nagrodę za wyjątkowy wkład w słowacką kulturę otrzymała Božidara Turzonovová.
3. Nowe i stare atrakcje turystyczne
Już kwitną!
Ulica Fraňa Mojtu w Nitrze co roku na wiosnę staje się jedną z najładniejszych ulic w całej Słowacji. Wszystko to za sprawą 80 kwitnących wiśni ozdobnych. W tym roku drzewka rozkwitły 2-3 tygodnie wcześniej niż w latach minionych. Wszystko to za sprawą wyjątkowo ciepłego początku roku. Obecna kwitnąca aleja została wysadzona w 1996 roku i po raz pierwszy drzewka kwitły już następnej wiosny. Jak zapowiadają władze miasta, gdy drzewka osiągną wiek 30 lat, będzie trzeba powoli myśleć o ich wymianie. Ale na razie trzeba się cieszyć tym widokiem, bo drzewka w pełnej krasie kwitną kilkanaście dni.
Więcej o kwitnących sakurach w Nitrze i innych słowackich miastach przeczytasz tu: Sakury w Nitrze
Gdy nikt już nie wierzył w odbudowę zdarzył się cud
W Koszycach ponownie śpiewa fontanna
Już jutro po przerwie ponownie uruchomiona będzie tzw. Śpiewająca Fontanna (Spievajúca fontána), która znajduje się na ulicy Hlavnej, między katedrą św. Elżbiety a Teatrem Państwowym. Fontanna to nie tylko woda, to także gra światła i muzyka wydzwaniana przez dzwonki, które razem tworzą niesamowity spektakl. Ale to nie jedyny wodny spektakl, bo od teraz fontanna może tworzyć ekran wodny, na którym będzie można wyświetlać przedstawienia z Teatru Narodowego w Koszycach. Atrakcją fontanny jest też 24-metrowy gejzer, będący jej częścią.Zamek Likava będzie remontowany
Zamek Likava jest jednym z trzech zamków na Liptowie, z których zachowały się tylko dwa i to w stanie ruiny. Zamek Likava jest w tym stanie od początku XVIII wieku, kiedy to Franciszek Rakoczy kazał go zburzyć. Teraz, dzięki współpracy transgranicznej, udało się pozyskać prawie 4 miliony euro na jego odnowę. Wzmocnione zostaną mury, uzupełnione będą okna i drzwi, pojawią się nowe schody umożliwiające zwiedzanie wyżej położonej części zamku. Całość wieczorami zostanie podświetlona. W tym roku zamek najprawdopodobniej będzie nadal otwarty dla zwiedzających przez cały sezon.Z nielegalnego wysypiska jest miejsce do rekreacji
Za zjazdem z głównej drogi między Prievidzą a Novákami w kierunku Lehoty pod Vtáčnikiem pojawiła się nietypowa gigantyczna ławka. Ma 6,5 metra wysokości, a pod nią znajduje się miejsce do siedzenia. Widać ją z daleka, ponieważ ma czerwony kolor. Lokalny przedsiębiorca Vlastimil Belaň zbudował ją w miejscu, gdzie przez wiele lat znajdowało się nielegalne wysypisko śmieci. Wcześniej zlikwidował je na własny koszt. W miejscu, gdzie kiedyś leżały sterty śmieci, obecnie znajduje się niewielki park z herbami okolicznych miejscowości, nad którym góruje... duże krzesło. Jest ono wykonane z żelaznych profili, które Belaň poddał recyklingowi.Tyrolką wśród drzew
4. Pomoc ponad podziałami
Bezdomni to grupa, o której najchętniej wszyscy by zapomnieli i ich nie widzieli. Jednak w Preszowie miasto ich dostrzega i zwiększyło ilość miejsc w noclegowni. Finanse na rozbudowę schroniska przeznaczył także kraj (odpowiednik naszego województwa) oraz grekokatolicka organizacja charytatywna. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie trzystopniowego systemu resocjalizacji, który ma pomóc bezdomnym w powrocie do normalnego życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz