Kolejna porcja dobrych wiadomości ze Słowacji. Co dobrego wydarzyło się na Słowacji w czerwcu?
Oto i porządna dawka dobrych wiadomości ze Słowacji. Jeśli przegapiliście poprzednie, to zapraszam tutaj.
1. Akcje
Z dumą noś nos!
To hasło przyświeca wspólnej akcji słowackiego Lidla i organizacji Clowndoctors. Przez kilka tygodni w każdym sklepie Lidl na Słowacji można będzie kupić podstawowe narzędzie pracy klauna - czerwony piankowy nos. Lidl zebrane środki przekaże stowarzyszeniu, które będzie mogło jeszcze częściej odwiedzać dzieci w szpitalach. W ciągu 20 lat działalności na Słowacji Clowndoctors stali się częścią oddziałów dziecięcych w szpitalach. Oni leczą dosłownie śmiechem, bo śmiech i humor poprawiają samopoczucie psychiczne, łagodzą stres i niepokój, a także sprawiają, że dzieci zapominają o bólu i strachu. W wielu przypadkach śmiech wspiera sam proces leczenia.
Kraj bańskobystrzycki walczy z ubóstwem menstruacyjnym
2 lata temu kraj bańskobystrzycki rozpoczął działania mające na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Rozpoczął dystrybucję środków menstruacyjnych do 59 szkół i placówek edukacyjnych jemu podległych. Teraz postanowiono rozszerzyć działania na instytucje kulturalne. Pomoc trafi również do teatrów i centrów młodzieżowych. ”Nasz kraj jest jednym z biedniejszych i po przeprowadzeniu krótkiej ankiety okazało się, że problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka znacznie więcej kobiet, niż nam się to wydawało w 2022 roku.” - mówią władze kraju.
Po drogach asfaltowych i przez las. Tuzin sportowców przebiegło przez Słowację w 41 godzin
Nie zatrzymywali się przez prawie 41 godzin, podczas których pokonali ponad 520 kilometrów. Dwunastu sportowców, głównie z klubu ŠK Novohrad Fiľakovo, wzięło udział w czerwcowej sztafecie Volvo Run Slovakia, której trasa biegła przez Słowację z Koszyc do Bratysławy. Impreza rozpoczęła się w Koszycach. Po starcie zawodnicy mieli do pokonania trasę przez Słowację. Biegli w dzień i w nocy, po drogach asfaltowych i leśnych. Organizatorzy zaplanowali trasę tak, aby zawodnicy mogli podziwiać atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne.
W Preszowie otwarto kawiarnię, w której mile widziani są wszyscy dobrzy i tolerancyjni ludzie
Pachnąca
kawa, domowe ciasta, ale też przyjemna atmosfera. Kawiarnia w Preszowie
na pierwszy rzut oka wygląda normalnie, ale kryje w sobie historię,
której nie znajdziecie nigdzie indziej na Słowacji. Unikalna kawiarnia o
nazwie LauraAutistiCaffe, która działa na podstawie dobrowolnych
darowizn, jest w głównej mierze prowadzona przez Laurę - 13-latkę z
autyzmem. Kawiarnia od dawna była jej wielkim marzeniem, więc mama
pomogła go jej spełnić. Przy okazji Laura wszystkim udowadnia, że autyzm
nie jest chorobą, ale integralną częścią tożsamości wielu ludzi.
2. Sztuka
Wystawa Erik Binder - Wizualny Punk
Rok temu zmarł Erik Binder,
wybitna postać współczesnej słowackiej sceny artystycznej, a Galeria
Nedbalka upamiętnia go wystawą „Wizualny Punk”. Prezentuje ona jego
prace z lat 2009-2013. „Był osobą o otwartym umyśle, która jak gąbka
zasysała różnorodne bodźce ze świata zewnętrznego i poddawała je
artystycznej obróbce. Jego bezpośredniość jest widoczna w całej jego
twórczości” - czytamy w tekście opisującym wystawę.
Wystawę można oglądać w Galérii Nedbalka w Bratysławie do 29 września 2024 roku.
Młodzi mieszkańcy Preszowa uprzątnęli dwie tony odpadów z piwnicy, stworzyli w niej przestrzeń wystawienniczą
Przez półtora miesiąca sprzątali piwnicę, aby przekształcić ją w wymarzoną przestrzeń wystawienniczą. Trzech młodych ludzi z Preszowa zakasało rękawy, skontaktowało się z kilkoma osobami, za chwilę ma się odbyć ich pierwsza wspólna wystawa. Bez pomocy innych i z własnymi pomysłami postanowili przyciągnąć do miasta artystów z regionu i spoza niego. Oddolna inicjatywa zaowocowała unikalną koncepcją. Ťažisko to nazwa wystawy, która łączy w sobie wszystko - zapał, entuzjazm, chęć tworzenia i chęć łączenia.
Gdzie należę?
Słowackie reżyserki Martina Buchelová i Debora Pastirčáková nakręciły film "Gdzie należę?" (Kam patrím?). z podtytułem Trzy historie dojrzewania z różnych części Europy. Opowiadają one historię dwóch absolwentów liceum z Rimavskiej Soboty, którzy rozważają przeprowadzkę za granicę, młodej dziewczyny Azi ze Stambułu i rapera Sebastiana z Anglii, który pochodzi z niebezpiecznej dzielnicy w Coventry i szuka nowego życia w spokojnym mieście. Chociaż mieszkają w różnych krajach europejskich, wszyscy muszą znaleźć swoje miejsce na świecie i w domu.
Film 6 czerwca trafił do słowackich kin.
3. Turystyka
W Wielkiej Fatrze otwarto studnie dla spragnionych turystów
Ostatni dzień maja związany jest z otwarciem studni, został on również upamiętniony przez zarząd Parku Narodowego Wielka Fatra. Oprócz praktycznego znaczenia - oświeżenie spragnionych turystów, Dzień Otwarcia Studni ma również znaczenie symboliczne i reprezentuje oczyszczenie i odnowę życia po zimie. W przeszłości mówiło się, że wioska, w której studnie nie były czyszczone, według starych przesądów miała cierpieć na suszę. Jednocześnie osoba, która otworzy przynajmniej jedną studnię, będzie zdrowa przez cały rok. Mówi się również, że pozbędzie się bólów głowy.
Faster than a Train - wyjątkowy wyścig na Orawie
Orawa słynie z malowniczej przyrody i korbáčików. Skrywa jednak jeszcze jeden fenomen - pociąg Oravka. Kursuje on na 56-kilometrowej trasie, osiągając średnią prędkość 30,9 km/h. Kiedyś ktoś pomyślał, czy rowerzyści są w stanie jechać szybciej niż pociąg? Więc już 2 rok jest to sprawdzane. W tym roku pociąg nie miał szans. Kolarze podzieleni na 4 grupy zdecydowanie pokonali Oravkę. Najszybsza grupa na mecie zameldowała się 27 minut przed pociągiem, a najsłabsza była o 7 minut szybsza od pociągu. W tym roku był to już wielki zorganizowany wyścig kolarski z dwoma strefami dla kibiców. Kolejne wydarzenie już za rok.
Na własną rękę naprawiają szlaki i budują kładki
Wolontariusze zbudują dwa nowe mosty w Tatrach Wysokich. Po wybudowaniu dwóch kładek nad Tatrzańską Łomnicą pod koniec maja, w nadchodzący weekend będą pracować w Łomnickiej Dolinie. „Tym razem będzie to bardziej wymagająca praca, większy z mostów ma 12 metrów długości. Przygotowaliśmy łącznie pięć ton drewna, które zostało już przetransportowane na miejsce helikopterem” - powiedział Mikuláš Virág z klubu turystycznego Hikemates. Miejsca działania wolontariuszy zostały wybrane w porozumieniu z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.
Młodzi architekci pokazali, jak mogłaby wyglądać wioska pod Babią Górą
Envirocentrum
pod Babią Górą o nazwie Vyšný mlyn, teren rekreacyjny w okolicy dawnego
uzdrowiska na Slanej Vode ekocentrum przy Hviezdoslavovej hájovni,
świetlica, centrum wsi z ośrodkiem zdrowia czy wieża widokowa. Orawska
Półgóra, Wioska Roku 2017, nawiązała wyjątkową współpracę ze studentami
architektury, którzy zaproponowali wiele projektów, które wsi pomogą się
rozwinąć i przyciągnąć turystów. Studenci byli zadowoleni, widząc, że
poruszają tematy dotyczące praktyki, które prawdopodobnie w przyszłości
zostaną zrealizowane, bo zazwyczaj ich projekty kończą w szufladach.
4. Sukcesy
Uczniowie pomogli starszemu panu
Uczniowie czwartej klasy Maťko i Leo podczas zabawy na podwórku spostrzegli, że starszemu panu uciekł pies, a właścicielowi nie udało się go złapać. Wymyślili więc pomocny plan. Zebrali szyszki, aby rzucić je psu, a on próbował je złapać. Trochę go to zmęczyło. Szczęśliwy, i nieco wyczerpany pies sam wrócił do swojego pana. Właściciel był wdzięczny, że chłopcy pobawili się z psem i jednocześnie sprawili, że wrócił. Od tego czasu spotkania i zabawa z psim uciekinierem regularnie się powtarzają. Za tę historię chłopcy zostali docenieni i zyskali nagrodę Dziecięcy Czyn Roku 2023. Nagrodę wręczyła im prezydentka Čaputová.
Srebrna Gabriela Gajanová
"Gabika szybciej, będzie medal. Gajanová jest druga i atakuje Hodgkinson. Niewiarygodne!" - krzyczał komentator Alfons Juck z ekscytacją podczas zakończenia finału biegu na 800 metrów podczas Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Świetny finisz Gabrieli Gajanovej zaskoczył nawet znanego eksperta lekkoatletycznego. Dzięki temu dwudziestoczteroletnia Słowaczka zdobyła w Rzymie srebro. Jej najlepszy wynik w tym sezonie to 1:58.79, zaledwie o jedną setną gorszy od rekordu życiowego z ubiegłego roku. Gajanová zdobyła jedyny medal na tych ME dla Słowacji.
Słowacki film animowany otrzymał nagrodę na festiwalu w Annecy
„Ahoj leto” to krótkometrażowy film animowany Martina Smatany i Veroniki Zacharovej, zdobył Prix Jeune Public na najważniejszym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w francuskim Annecy. Film ten konkurował z 3300 innymi dzieła Krótkometrażowa komedia animowana powstała w koprodukcji trzech krajów: Słowacji, Czech i Francji. Jest to połączenie animacji poklatkowej i animacji rysunkowej. Jej twórcy pracowali nad nią od 2019 roku, kiedy to ukończyli swój film dyplomowy „Šarkan” na FAMU w Pradze. Ten w Annecy zdobył tę samą nagrodę, co „Ahoj leto”.
Młody sportowiec zdobył grant i pojedzie do Paryża na Igrzyska Olimpijskie
Fundacja Słowackiego Komitetu Olimpijskiego i Sportowego z okazji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zorganizowała konkurs dla młodych sportowców. Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu filmu, w którym sportowcy mieli pokazać, dlaczego powinni dostać bilet do Paryża. Spośród 150 zgłoszeń wybrano film Adama Luptáka, który est zawodnikiem brazylijskiego jiu-jitsu i MMA. I na treningi dojeżdża z Rużomberku do Bańskiej Bystrzycy. Adam do Francji pojedzie ze swoim ojcem. Oprócz sportowców, najbardziej nie może się doczekać wieży Eiffla i croissantów.
To nie jest zwykła zabawka. Uczniowie z Żaru nad Hronem zbudowali robotyczną pandę, która pomaga rodzicom
Betka, Rebeka, Linda i Vraťo. Mimo że jeszcze nie skończyli szkoły średniej, to już mogą pochwalić się sukcesem na niespotykaną dotąd skalę. Uczniowie gimnazjum w Żarze nad Hronem zbudowali robota pandę, który zastąpi dzieciom nianię. Pomysł i wykonanie zachwyciły jury ogólnopolskiego konkursu, w którym Panda Vanda wygrała. Studenci wbudowali w pandę czujniki, któea zapisują wszystkie informacje otrzymywane przez pandę. Vanda może mierzyć temperaturę, kurz, reagować na głośne dźwięki lub nagły ruch.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz