Bez tajemnic: Co warto wiedzieć wybierając się na Słowację? [1 cz.] - Słowacystka

11.07.2024

Bez tajemnic: Co warto wiedzieć wybierając się na Słowację? [1 cz.]

Co trzeba wiedzieć jadąc na Słowację?

Nie ma głupich pytań. Więc oto 10 pytań i odpowiedzi, które dla jednych będą oczywistością a dla innych może to być nowość i coś przydatnego.

 
Kto pyta, nie błądzi. Więc w kolejnej odsłonie cyklu Słowacja bez tajemnic mam dla Was 10 pytań, które mogą się rodzić w głowach przed wyjazdem na Słowację.

 

Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać na Słowację?

 

To zależy od tego, czy jesteś obywatelem Unii Europejskiej, czy nie. Jeśli jesteś obywatelem UE, to wystarczy dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Jeśli nie jesteś obywatelem UE, to musisz mieć ważny paszport i wizę, jeśli jest wymagana. Przed podróżą sprawdź aktualne informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub ambasady Słowacji w swoim kraju.


Zamek Orawski

Czy sklepy na Słowacji są otwarte w niedzielę?

 

Tak, na Słowacji nie ma zakazu handlu w niedzielę. Choć słowaccy posłowie podejmowali próby ograniczenia handlu, to jednak do tej pory nie udało się tego uchwalić. Dlatego w każdą niedzielę większe sieci handlowe są otwarte, zamknięte mogą być prywatne, małe sklepy (choć i to nie jest zasadą). Chcesz wiedzieć, kiedy sklepy na Słowacji zamknięte? O tym pisałam tutaj.


Kiedy są dni wolne od pracy na Słowacji?

 

Na Słowacji w ciągu roku jest 15 dni, w których Słowacy mają wolne od pracy: 1 i 6 stycznia, Wielki Piątek, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, 1 i 8 maja, 5 lipca, 29 sierpnia, 15 września, 1 i 17 listopada, 24, 25 i 26 grudnia. 
 
W te dni sklepy będą zamknięte, otwarte mogą być jakieś mniejsze sklepiki (choć i to nie jest regułą). Warto pamiętać, że wyjątkiem od tego jest Wigilia - 24 grudnia sklepy na Słowacji zamykane są po godzinie 12:00. O tym pisałam tutaj.
 

Czy w święta restauracje i sklepy z pamiątkami na Słowacji będą otwarte?


Atrakcje turystyczne, kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami są wyjątkami w przypadku świąt. Zatem powinny być otwarte, jednak każdy taki obiekt sam decyduje o swoim otwarciu. Warto pamiętać, że w tym przypadku mogą się zmienić godziny otwarcia lub część wystaw może być zamknięta.

Koszyce, Katedra św. Elżbiety
 

Jaka waluta obowiązuje na Słowacji?


Na Słowacji płaci się w euro, które zostało wprowadzone w 2009 roku. Przed wprowadzeniem euro, walutą Słowacji była korona słowacka. Euro jest obecnie używane przez 19 krajów Unii Europejskiej i jest jedną z najważniejszych walut na świecie. Waluta Słowacji jest podzielona na 100 centów, a jej symbolem jest €. 

Od połowy 2022 roku na Słowacji obowiązuje prawo zaokrąglania końcówek sum przy płatności w gotówce. Ma to na celu ograniczenie używania monet 1- i 2-centowych oraz uprościć proces wydawania reszty. Warto dodać, że mimo tego ograniczenia, to dalej sklepy przyjmują monety o nominale 1 i 2 eurocentów. Więcej o zaokrąglaniu sum końcowych na paragonach przy płatnościach gotówkowych pisałam tutaj.
 

Czy mogę płacić kartą na Słowacji?


W większości miejsc, zwłaszcza w większych miastach i ośrodkach turystycznych, akceptowane są płatności kartą. W mniejszych miejscowościach i na wsiach warto mieć przy sobie gotówkę, tutaj bywa różnie. W autobusach międzymiastowych również trzeba płacić gotówką. Warto pamiętać o monetach, kierowcy preferują wyliczone kwoty, niż banknoty o nominale 10 euro, z którego trzeba sporo wydać.
 

Czy na Słowacji można płacić polskimi złotówkami?

 

Nie, na Słowacji obowiązuje euro. Czasem przy granicy, w miejscach nastawionych na polskich turystów, można się spotkać ze straganami, gdzie można zapłacić w złotówkach. Z reguły jednak  bardziej się opłaca zapłacić w euro, więc najlepiej wymienić walutę przed wyjazdem lub skorzystać z bankomatów na miejscu.
 

Czy na Słowacji mówi się po angielsku?


W większych miastach i miejscach turystycznych wiele osób mówi po angielsku, zwłaszcza młodsze pokolenia. Jednak w mniejszych miejscowościach może być trudniej się porozumieć w tym języku.
 

Czy potrzebuję ubezpieczenia zdrowotnego na Słowacji?


Zaleca się posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Obywatele UE mogą korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale warto mieć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.
 
Warto mieć dodatkowe ubezpieczenie, zwłaszcza jeśli planujesz górskie wędrówki, bo przypominam , że na Słowacji akcje tamtejszego GOPR-u, czyli HZS (Horská záchranná služba) są płatne. O tym więcej pisałam w poście Kiedy, jak i gdzie wzywać pomoc w słowackich górach.
 
 Szczyrbskie Jezioro
 

Czy Słowacja jest bezpiecznym krajem dla turystów?


Słowacja jest generalnie bezpiecznym krajem dla turystów. Należy jednak zachować standardowe środki ostrożności, takie jak pilnowanie swoich rzeczy i unikanie niebezpiecznych dzielnic w nocy. 
 
 

Jest jakaś rzecz na Słowacji, o której chciałbyś_ałabyś przeczytać w następnym poście z cyklu Słowacja bez tajemnic? Napisz, proszę, o tym w komentarzu!

 

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego!



Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: