27.09.2024

Dobre wiadomości ze Słowacji - wrzesień 2024

dobre wiadomości Słowacja

Kolejna porcja dobrych wiadomości ze Słowacji. Co dobrego wydarzyło się na Słowacji we wrześniu?

 
Oto i porządna dawka dobrych wiadomości ze Słowacji. Jeśli przegapiliście poprzednie, to zapraszam tutaj.
 

1. Kultura i media

 

W 4 dni zebrali 500 tysięcy euro. 17 listopada rusza nowy niezależny dziennikarski projekt - 360°

Były dziennikarz TVMarkíza Michal Kovačič, który został zwolniony, po tym jak publicznie zwrócił uwagę na naciski ze strony zarządu i polityków, zakłada niezależny projekt dziennikarski. Założyciele chcą, by ludzie dalej mieli dostęp do dziennikarstwa krytycznego, wywiadów i reportaży. Na ogłoszonej 1 września zbiórce publicznej dzisiaj widnieje niemal 540 tys. euro, co zagwarantuje przynajmniej rok pracy dla dziennikarzy, którzy chcą konfrontować i rozliczać polityków, a w ich wcześniejszym miejscu pracy nie było to możliwe.

 

W 14 miastach Słowacji odbył się obywatelski protest wspierający ludzi kultury

Około 3 500 osób przybyło w Bratysławie na protest obywatelski wspierający Strajk Kulturowy pod hasłem „Słowacja trzyma z kulturą”. Wiece odbyły się w sumie w 14 słowackich miastach. Ich celem było wyrażenie poparcia dla ludzi kultury, którzy obecnie są w stanie pogotowia strajkowego, ponieważ odrzucają destrukcyjne działania kierownictwa Ministerstwa Kultury. Kilka osób trzymało transparenty z hasłami: „Faszyzm leczy się czytaniem, rasizm podróżowaniem” lub „Artyści, jesteście dla nas jak raki w potokach. Dziękujemy, że jesteście”.
 

2. Zamki


Zdjęcie częściowego zaćmienia Księżyca nad Zamkiem Spiskim przyciągnęło uwagę NASA

W piątek NASA opublikowała jako  Astronomy Picture of the Day zdjęcie zatytułowane „A Hazy Harvest Moon” autorstwa astronoma Petra Horálka z Instytutu Fizyki w Opawie. Zdjęcie zostało wykonane w pobliżu Spiskiego Podgrodzia i pokazuje postęp częściowego zaćmienia Księżyca  18 września nad Zamkiem Spiskim. Zaćmienie było dobrze widoczne na całej Słowacji od 4 rano do świtu. Zdjęcie jest wynikiem tak zwanego wieloekspozycyjnego fotografowania - łączenia zdjęć wykonanych w regularnych odstępach czasu w ciągu około 2,5 godziny.

Są na tropie tajemniczego zamku, o którym prawie nikt nie słyszał

W pobliżu wsi Rybník w powiecie Revúca skrywa się wielka tajemnica, mało kto słyszał o zamku Drienok. Zamek stał poza szlakami handlowymi, w miejscu, do którego prowadziły leśne ścieżki. Dziś majaczące mury, doły i zwały skał świadczą o tym, że stała tu niegdyś spora posiadłość. Jednak to nie zniechęciło dwóch miłośników historii, którzy od lat działają, by choć trochę odsłonić ruiny.  W tym celu założyli stowarzyszenie i po latach biurokracji udało im się ruszyć z profesjonalnymi badaniami archeologicznymi. Obecnie ich celem jest odkrycie przynajmniej częściowego zarysu zamku.

Nowa ścieżka opowie o zamku Prievidza

W Parku Miejskim Skotňa w Prievidzy powstała nowa ścieżka dydaktyczna o nazwie Mariánska hradná cesta. Ścieżka przedstawia historyczne atrakcje i legendy związane z zamkiem Prievidza, który jest uważany za najbardziej tajemniczy w regionie Górnej Nitry. Do dziś nie zachowały się żadne materiały wizualne dotyczące zamku i niewiele o nim wiadomo. Dlatego można go nazwać jedną z największych nierozwiązanych tajemnic Prievidzy. Kilometrowa ścieżka oprócz tablic dydaktycznych opisujących zamek i obecną okolice, zawiera także interaktywne elementy dla dzieci, nowe ławki i kosze na śmieci.


Ciekawe znalezisko na zamku Likava

Podczas badań archeologicznych natknęli się na interesujące odkrycie na zamku Likava. Jest to ołowiana pieczęć z nietypowym motywem figuralnym, który udało się zidentyfikować dopiero po kilku dniach. Ustalono, że pieczęć przedstawia św. Wawrzyńca i chodzi o pieczęć z Norymbergi z końca XV wieku, która została umieszczona na angielskim płótnie.  W XV i XVI wieku Królestwo Węgierskie miało najbardziej intensywne stosunki z Norymbergą spośród miast bawarskich. Dużą rolę odgrywał w tym import tkanin.  Norymberskie płótno było najpopularniejszą tkaniną wyższej jakości na Węgrzech.

Zamkowi Zniev grozi zniknięcie z mapy. Ratują go turyści i wolontariusze

Wiele zamków na Słowacji jest zagrożonych, powodem jest brak środków finansowych na ich odnowę. Ostatnio swoje 3 grosze dodało także ministerstwo kultury, które całkowicie wstrzymało  dotacje na remonty zamków. Jednak są ludzie, którzy mimo tych przeciwności co roku o nie walczą. W drugim najwyżej położonym słowackim zamku - zamku Zniev, wolontariusze zakasali rękawy i wzięli się do pracy. Wybudowali schody z drewnianymi poręczami, teren zamku oczyszczano i wykoszono. W najbliższych dniach planowane jest rozpoczęcie prac konserwatorskich.
 

3. Inne



W Łuczeńcu odkryto płyty z kolejnymi nazwiskami ofiar holokaustu

8.09 na Słowacji obchodzono dzień pamięci o ofiarach holokaustu i przemocy na tle rasowym. Z tej okazji już 8 rok w Łuczeńcu upamiętniono mieszkańców pochodzenia żydowskiego, którzy zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych i nigdy stamtąd nie wrócili. Obecnie wokół synagogi w Łuczeńcu  widnieje już ponad 170 nazwisk, a przy tym spis na razie obejmuje nazwiska od A do K. Coroczne wydarzenie oraz płyty wokół synagogi zostały nazwane „Drogą w nieznane”, co symbolizuje podróż, w którą nie z własnej woli udali się Żydzi podczas deportacji.


Bratysława skończyła remontować kolejny zabytek

Miasto Bratysława zakończyło renowację Pałacu Georgievitsa (Georgievitsov palác) przy ulicy Panenskiej, który ponownie stał się siedzibą najstarszej podstawowej szkoły artystycznej w mieście - Podstawowej Szkoły Artystycznej im. Miloša Ruppeldta. Jednocześnie powstała nowa przestrzeń kulturalna, Dom Muzyki. Gdzie społeczność artystyczna będzie mogła ubiegać się w nim o wynajem i organizację swoich wydarzeń. Największa sala koncertowa może pomieścić sto osób, ale w miesiącach letnich w scenę zostanie przekształcony również dziedziniec.
 

Słowacy dają przykład, jak powinien działać system kaucyjny

Porównanie danych w poszczególnych latach od 1 stycznia do 15 września, czyli od momentu wprowadzenia na Słowacji systemu kaucyjnego pokazuje, że Słowacja robi skokowe postępy w zakresie oddawania i recyklingu opakowań objętych kaucją. W 2022 r. zaczęto z 550 milionami zebranych opakowań, a teraz, w 2024 r., osiągnięto już niesamowitą liczbę 843 milionów!  Tylko w pierwszym półroczu 2024 roku Słowacy zwrócili do systemu ponad pół miliarda opakowań zwrotnych. Słowacja od 2022 roku pokazuje, jak taki system powinien działać. Moglibyśmy się od nich uczyć.
 
Więcej o systemie kaucyjnym na Słowacji pisałam już wcześniej.

Dzięki wolontariuszom bratysławskie ZOO otwiera się już teraz. Po powodzi nie ma śladu

Dwa tygodnie temu teren ogrodu zoologicznego w Bratysławie częściowo został zalany, co wymagało ewakuacji zwierząt na tereny niedotknięte przez wodę. Wówczas mówiono, że ZOO zostanie na długo zamknięte. ZOO zorganizowało zbiórkę finansową oraz wystosowało apel o pomoc. Chęć bratysławian do niesienia pomocy w formie wolontariatu przerosła wszelkie oczekiwania. Dzięki pracy prawie 200 wolontariuszy udało się bardzo szybko usunąć skutki powodzi. A było tego sporo, oprócz setek kilogramów błota, trzeba było usunąć przewrócone drzewa i uszkodzone płoty.


Nietypowy festiwal w Liptowskim Mikulaszu przybliży uczestnikom na wszystkie możliwe sposoby świat grzybów

Słowackie Muzeum Ochrony Przyrody i Speleologii zaprasza na festiwal, który zabierze odwiedzających do fascynującego świata grzybów. Będzie to okazja porozmawiać z ekspertami, poznać grzyby bezpośrednio podczas spaceru, posłuchać ciekawych wykładów, skosztować grzybowych specjałów i zachwycić oczy nie tylko pięknymi żywymi grzybami, ale także dziełami sztuki nawiązującymi do grzybów. Zaprezentowane zostaną również najnowsze odkrycia naukowe i tradycyjne rzemiosło o tematyce... grzybowej. Festiwal odbędzie się w dniach 27-28 września. 
 

Wielkie cyfrowe mapowanie flory i fauny w Małej Fatrze

Park Narodowy Mała Fatra zachęca do pobrania aplikacji iNaturalist, dzięki której można mapować rośliny i zwierzęta na terenie parku. W ten sposób odkryto kilka niezwykle interesujących znalezisk. Użytkownicy iNaturalist znaleźli aż 23 gatunki storczyków. Natknęli się na dwa gatunki roślin mięsożernych oraz sześć gatunków goryczki. Rejestrując i udostępniając zdjęcia ze współrzędnymi, generowane są dane dla naukowców zajmujących się badaniami nad różnorodnością biologiczną. Park Narodowy Mała Fatra stworzył własny projekt w aplikacji o nazwie Biodiverzita Národného parku Malá Fatra.


Strudle dobre na wszystko

O nosiczach w Tatrach było już powiedziane wiele, niewątpliwie wszyscy podziwiają kilogramy, które biorą na swoje plecy. Martina Blašková może nie wrzuca na swoje plecy  tak ciężkich ładunków, ale to, co przenosi, jest niemniej cenne, zwłaszcza dla wygłodniałych turystów. Martina w sezonie letnim nawet kilka razy w tygodniu sama zanosi strudle do Schroniska Téryego. Strudle pieczone są w piekarni w Popradzie, którą prowadzi jej rodzina, i mimo iż do schroniska mógłby dostarczyć je kto inny, Martina robi to sama. Jak sama mówi, dzięki temu przestała ciągle chorować, górskie powietrze pomogło jej walczyć z powtarzającymi się infekcjami, a przy okazji ma okazję, by wyczyścić sobie głowę. 

Po 72 latach pracy przeszedł na emeryturę

Nawet w wieku 97 lat lekarz z Bańskiej Bystrzycy Karol Mika nadal przyjmował pacjentów. Robił to, mimo że po osiągnięciu wieku emerytalnego przymusowo musiał zmienić swoją praktykę, to nie załamał się i zaczął wszystko od nowa w swoim własnym gabinecie. Gdy pytano się go, do kiedy chce pracować, z uśmiechem odpowiadał, że będzie pracował, dopóki Bóg da. Jednak w końcu zdecydował się zawiesić swoje medyczne rzemiosło na kołku po długich 72 latach pomagania ludziom. Po prostu kochał swoją pracę i robił to nie dla pieniędzy, ale aby pomagać ludziom.
 

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś pozytywnego i nowego!


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz