Od 15 grudnia najstarszy park narodowy na Słowacji ma nowy regulamin wstępu. Co się zmieniło? Czy można jechać z psem w słowackie Tatry?
Kilkuletnie starania o wprowadzenie nowego Regulaminu Wstępu do słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) zostały zakończone w połowie listopada, zmiany te weszły w życie 15 grudnia 2023 roku. Nowy regulamin wprowadził spore zmiany, które dotyczą wszystkich turystów:
„Z pewnością nie będą one [zmiany - przyp. Słowacystka] odpowiadać każdemu, ale faktem jest, że odzwierciedlają kompromis między interesami ochrony przyrody a wymaganiami grup zainteresowanych, które korzystają z obszaru parku narodowego.” - stwierdził zastępca dyrektora TANAP Peter Spitzkopf.
Czy można iść w słowackie Tatry z psem?
Właściciele psów to druga grupa największych krytyków nowego regulaminu wstępu, zaraz po górołazach. Właściciele psów zapomnieli, że kiedyś obowiązywało całkowity zakaz wyprowadzania psów i dlatego tak bardzo krytykują to rozporządzenie. Warto przypomnieć, że w polskim parku narodowym obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów, który został wprowadzony po tym, jak zrobiła to strona słowacka. Jednak na Słowacji w wyniku późniejszych zmian legislatyw około 20 lat temu doszło do zniesienia tego zakazu, więc polska klientela tłumnie jeździła w słowackie Tatry ze swoimi psami. Ludzie mogli wprowadzać swoje psy na smyczy. Niestety wielu psiarzy zapominało, że jest w parku narodowym i puszczali psa wolno, nic nie robiąc sobie z zakazu i grożącego mandatu. Sama mam psa i jestem na kilku grupach dla psiarzy. Nieraz pojawiały się tam opinie, że w słowackich Tatrach to psa można puścić luzem i niczym się nie przejmować.
To nigdy
nie była prawda.
W związku z wieloma takimi zachowaniami TANAP doszedł do wniosku, że psy (lub raczej ich właściciele) sprawiają problemy, zwłaszcza na obszarach, gdzie występują świstaki, kozice lub drapieżne zwierzęta. Świstak i kozica postrzegają psa jako drapieżnika. Dochodzi wtedy do niepotrzebnych pogoni, straszenia zwierząt.
Stwierdzono, że każdego roku w terenie wysokogórskim przemieszczało się od 25 do 30 tysięcy psów. Istniało więc także ryzyko przenoszenia chorób na dzikie zwierzęta, również poprzez toksyny z odchodów, które rzadko były sprzątane przez właścicieli. W związku z tym TANAP ocenił, że pies nie powinien przebywać w tych miejscach.
Warto dodać, że nowe przepisy nie dotyczą tylko psów, ale wszystkich zwierząt domowych. Zastępca dyrektora TANAP Peter Spitzkopf otwarcie mówi, że na terenie parku widzieli już wszystko, nawet koty czy świnie wietnamskie na smyczy.
Ale to nie znaczy, że w słowackich Tatrach obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia z psem. Jest kilkanaście tras, gdzie bez problemu można wędrować w towarzystwie czworonoga.
Tatry słowackie z psem - trasy dostępne
Prawdą jest, że po wprowadzeniu nowego Regulaminu Wstępu do słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego liczba szlaków, na które można wejść z psem, wyraźnie się zmniejszyła. Tak wygląda ogólna mapa szlaków, gdzie można wejść z psem. Niżej znajdziesz konkretną listę szlaków.Oto aktualna lista szlaków w słowackich Tatrach, gdzie można poruszać się z psem. Dodatkowo do każdej trasy dorzucam mapę szlaków, po których można poruszać się z psem, żebyście mieli jasność, o jak długi odcinek chodzi. Kolorowy kwadrat oznacza kolor szlaku, samochód z kolei to informacja, że trasa prowadzi po drodze asfaltowej. Aby otworzyć mapę w lepszej rozdzielczości, wystarczy kliknąć poszczególną mapkę.
🟦 Łysa Polana - gajówka w Dolinie Białej Wody (Lysá Poľana - Horáreň v Bielovodskej doline)
🟩 Jaworzyna Tatrzańska - Rozdroże pod Muraniem (Tatranská Javorina - rázcestie pod Muráňom)
🟦 Jaworzyna Tatrzańska - gajówka pod Muraniem (Tatranská Javorina - horáreň pod Muráňom)
🟩 Strednica, Zdziar - Mąkowa Dolina, rozdroże pod Ptošovskými turniami - wieś Zdziar (Strednica, Ždiar - Monková dolina, rázcestie pod Ptošovskými turňami - obec Ždiar )
🟩 Tatrzańska Kotlina - przy Šumivým prameniu (Tatranská Kotlina - Pri Šumivom prameni)
🟨 Biała Woda - Šalviový prameň (Biela Voda - Šalviový prameň)
🟨 Tatrzańskie Matlary - Tatrzańska Łomnica (Tatranské Matliare - Tatranská Lomnica)
🟩 Tatrzańska Łomnica - Łomnicki Staw (Tatranská Lomnica - Skalnaté pleso)
Tę trasę możesz z psem pokonać także kolejkami linowymi (w jedną, albo obie strony). Warunkiem jest to, że pies ma być na smyczy i
w kagańcu. Opłata za przewóz większych ras wynosi 10 eur/zwierzę, mniejsze rasy wjeżdżają za darmo.
Niestety
nigdzie nie znalazłam informacji, które rasy są uznawane za duże, to już
chyba indywidualna ocena osoby w kasie. Bilet dla psa należy kupić w kasie na stacji dolnej kolejki, dla siebie możesz taniej i z wyprzedzeniem bilet kupić online. O Łomnicy, poszczególnych stacjach i biletach pisałam w poście: Łomnica - wszystko, co musisz wiedzieć, przed wjazdem na szczyt
🟦 Tatrzańska Łomnica - Wodospady Zimnej Wody (Tatranská Lomnica - Vodopády Studeného potoka)
Trasę tę, w którąkolwiek stronę, można pokonać także kolejką, podobną do tej, która jeździ na Gubałówkę. W sezonie jesienno-wiosennym niewątpliwą atrakcją na Smokowieckim Siodełku jest Tatrzańska Świątynia Lodowa.
🟦 Stary Smokowiec - Rozdroże pod Sławskowskim Szczytem (Starý Smokovec - rázcestie pod Slavkovským štítom)
🟨 Nowy Smokowiec - Rozdroże nad Zrębami (Nový Smokovec - rázcestie nad Zrubami)
🟦 Popradzki Staw, przystanek - skręt drogi zimowej na Szczyrbskie Jezioro (Popradské Pleso, zastávka - odbočka zimnej cesty na Štrbské Pleso)
🚗 Dalej asfaltem do Popradzkiego Stawu i hotelu Popradské pleso (Ďalej ku Popradskému plesu a hotelu Popradské pleso)
🟨 Hotel Popradské pleso - Cmentarz symboliczny - Popradská poľana (Horský hotel Popradské pleso - Symbolický cintorín - Popradská poľana)
🟨 Szczyrbskie Jezioro, Liečebný dom Solisko - hotel FIS (Štrbské Pleso, Liečebný dom Solisko - hotel FIS)
Wokół całego Szczyrbskiego Jeziora można spacerować z psem.
🟩 Szczyrbskie Jezioro, Liečebný dom Solisko - Trzy Źródła, stara gajówka (Štrbské Pleso, Liečebný dom Solisko - Tri studničky, Stará horáreň)
🟦 Tatrzańska Szczyrba - Szczyrbskie Jezioro - Schronisko na Solisku (Tatranská Štrba - Štrbské Pleso - Chata pod Soliskom)
🟥 Podbańska - Trzy Źródła - Szczyrbskie Jezioro, Rozdroże przed Heliosem (Podbanské - Tri studničky - Štrbské Pleso, Rázcestie pred Heliosom)
🟩 Dolina Koprowa, Rozdroże pod Gronikiem - gajówka przed Doliną Cicha (Kôprová dolina Rázcestie pod Grúnikom - Horáreň pred Tichou dolinou)
🟨 Nadbańska, Pod kravskou cestou - Dolina Cicha, Rozdroże Liptowski Koszar (Nadbanské, Pod kravskou cestou – Tichá dolina, Rázcestie Liptovský košiar)
UWAGA:
Będą jeszcze zmiany. Obecnie w procesie dyskusji są kolejne zmiany. Jak tylko będą opublikowane, post zostanie zaktualizowany.
Brak komentarzy: