31.10.2024

Dobre wiadomości ze Słowacji - październik 2024

 dobre wiadomości Słowacja

Kolejna porcja dobrych wiadomości ze Słowacji. Co dobrego wydarzyło się na Słowacji w październiku?

 
Oto i porządna dawka dobrych wiadomości ze Słowacji. Jeśli przegapiliście poprzednie, to zapraszam tutaj.

 

Nagroda Anasoft Litera trafiała do Ivany Gibovej za Babičkę©

„Ivana Gibová stworzyła w swojej książce surowy obraz dorastania głównej bohaterki Magdy w tradycyjnej, choć borykającej się z problemami słowackiej rodzinie mieszkającej na osiedlu w małym miasteczku we wschodniej Słowacji. Sugestywny język utworu, w którym funkcjonalnie przeplatają się różne formy narracyjne, tworzy pełnokrwistą sieć skojarzeń i wspomnień głównej bohaterki. Podejmując trudny emocjonalnie temat rodzinnej traumy, książka rezonuje z doświadczeniami niemałej części społeczeństwa”. - czytamy w uzasadnieniu jury.

Nagroda czytelników Anasoft Litera została przyznana Miroslavie Kuľkovej za jej debiutancką książkę Hotel Balkán, która przedstawia poszukiwanie tożsamości i więzi w siedmiu krajach bałkańskich.


1. Turystyka

Mosty rowerowe w okolicach Bratysławy zostały po powodziach ponownie otwarte

Zarówno most rowerowy Wolności, jak i Vysomarch przeszły kontrolę, podczas której Sprawdzono dolną konstrukcję mostów oraz poszukiwano wad, takich jak pęknięcia, uszkodzone części konstrukcji. Inspekcje wykazały, że mosty rowerowe są bezpieczne. Oba mosty - Cyklomost slobody i Cyklomost Vysomarch - są wynikiem współpracy pomiędzy krajem bratysławskim a austriackim krajem związkowym Dolna Austria. Razem, cyklomosty tworzą 22-kilometrowy szlak rowerowy przez dorzecze rzeki Morawy i lasy łęgowe.

 

Trybecz z widokami

Do tej pory z najwyższego szczytu pogórza Trybecz turyści nie bardzo mogli się cieszyć widokami. Dlatego po latach debat zadecydowano o budowie wieży widokowej. Zgodnie z opublikowaną dokumentacją, budowa powinna rozpocząć się w przyszłym roku i potrwać dwa lata. Zgodnie z opublikowaną dokumentacją, na parterze ma się mieścić muzeum Trybecza. Otoczenie planowanego budynku zostanie zaadaptowane i zagospodarowane, aby zapewnić niezbędny komfort odwiedzającym wieżę widokową. Na przyległym terenie planowane są ławki lub wiata dla turystów. Wieża widokowa na fasadzie  będzie również zawierała herby okolicznych miejscowości.

 


Chcą udostępnić Kráľovą Hoľę rowerzystom

Trasa rowerowa na Kráľovą hoľę jest o krok bliżej do renowacji. Setki tysięcy euro zostaną przekazane przez państwo i kraj bańskobystrzycki. Słowacja zyska w ten sposób atrakcję, która powinna przyciągnąć do regionu pod Niskimi Tatrami turystów spoza granic kraju. Niewykluczone, że w przyszłości stanie się również miejscem międzynarodowych wydarzeń sportowych. Po przebudowie istniejącej drogi, Kráľova hoľa stanie się najwyższą dostępną dla rowerzystów szosowych górą na Słowacji. Obecnie prowadzi na nią 11-kilometrowa droga, która jest w opłakanym stanie.

 

Rekordowy borowik na Liptowie

Po wyjątkowo suchym lecie na Liptowie wreszcie pojawiły się grzyby. Rodzina Hančíków z Liptowa jak co roku wybrała się na grzyby w okolicy Nižnej Boce. Ich czteroletni syn miał wyjątkowe szczęście. Znalazł rekordowego grzyba. Kiedy rodzina po powrocie do domu zmierzyła znalezisko, okazało się, że był to iście królewski egzemplarz. Borowik ważył nieco ponad dwa kilogramy, obwód kapelusza wynosił 105 centymetrów, a średnica kapelusza 40,5 centymetra. Grzyb był całkowicie zdrowy. „Chodzę na grzyby od około 30 lat i nigdy nie widziałem większego grzyba niż ten, który znalazł mój czteroletni syn” - powiedział dumny ojciec.



2. Akcje


Amunicja warta prawie cztery i pół miliona euro z obywatelskiej zbiórki jest już na Ukrainie

Łącznie 2700 sztuk amunicji kalibru 122 mm z czeskiej fabryki broni STV Group zostało dostarczonych przez organizatorów zbiórki z pomocą czeskich i ukraińskich partnerów. Dodatkowo do końca 2024 roku Ukraina dostanie jeszcze ponad 5500 granatów do granatników. To efekt zbiórki obywatelskiej „Jak nie rząd, to my!”, do której dołączyło prawie 70 tysięcy darczyńców, którzy przesłali na konto zbiórki prawie 4 i pół miliona euro.  Fundusze przekraczające 4 miliony euro zostały zebrane w rekordowym czasie - 22 dni.

Podarowali organy

Bez Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wsi Liptowskiej skansen w Przybylinie nie byłby tym, czym jest. Członkami stowarzyszenia są nie tylko pasjonaci, ale także prywatne firmy lub całe gminy, które od wielu lat aktywnie działają na rzecz rozwoju skansenu. Towarzystwo to przekazało organy z 1904 r. Jednym z głównych celów założenia organizacji non-profit było wsparcie dokończenia odbudowy kościoła z zalanej wsi Liptovská Mara. Z pierwotnego budynku kościoła zachowały się barokowe ołtarze, renesansowe ławki, chrzcielnica i inne elementy wyposażenia. Brakowało jednak organów. Od teraz wyposażenie kościoła jest już kompletne.
 

Czyszczenie tatrzańskich jezior

Plastikowe kubki, opakowania, telefony komórkowe, okulary, czapki, a nawet owcza czaszka zostały wyciągnięte ze Szczyrbskiego Jeziora przez nurków w piątek 11 października podczas wydarzenia Czyste Wody. W sumie wyciągnęli ponad 68 kilogramów odpadów z czterech tatrzańskich jezior. 29 nurków nurkowało pod powierzchnią Szczyrbskiego Jeziora i udało im się znaleźć łącznie 49,5 kilograma tego, co nie należy do natury. Z Nowego Szczyrbskiego Jeziora wyłowiono 3kg śmieci, z Popradzkiego Stawu 12,5 kg a z Wielickiego Stawu 3 kg odpadu. Mimo iż nie jest tego mało, to z roku na rok śmieci jest coraz mniej.



Legendarna lokomotywa z czerwoną gwiazdą  przeniosła pasażerów linii Czadca - Zwardoń w czasie

Legendarna lokomotywa elektryczna, zwana potocznie Bobiną, a za nią wagony z lat 80. wyruszyły w miniony weekend z Liptowskiego Mikulasza do Zwardonia. Przejazd przypomniał pasażerom o 140. rocznicy uruchomienia linii Čadca - Skalité - Zwardoń. Budowa tej linii została ukończona w ciągu 7 miesięcy, otwarto nią 3 listopada 1884 roku. W wyniku zawirowań polityczno-historycznych od 1.11.1938 roku zatrzymano ruch na tej trasie, odnowiono go dopiero 1.06.1992 roku. Wyjątkiem były żydowskie transporty do Auschwitz podczas II w.ś.

W Preszowie mieszkańcy decydują jak będzie wyglądał ich park

Miasto Preszów przygotowało drugą rundę udziału mieszkańców w tworzeniu nowego parku miejskiego przy ulicy Masaryka. Jest to kontynuacja pierwszej rundy z lata, w której ponad cztery i pół tysiąca mieszkańców Preszowa wyraziło swoją opinię na temat tego, jak powinna wyglądać nowo powstająca przestrzeń publiczna i jak powinna służyć mieszkańcom. W jesiennej rundzie udziału Urząd Miasta chce zwrócić się również do najmłodszych mieszkańców Preszowa uczęszczających do szkół podstawowych. 


 

Niedziałająca fontanna zamieniła się w zieloną oazę

Fontannę, która latami nie działała, znalazła nową funkcję. W fontannie przy ulicy Kuzmányho w Topolczanach na próżno szukać wody. Zbiornik, w którym niegdyś się znajdowała, został wypełniony ziemią, z której wyrastają głównie rośliny miododajne. Woda służy teraz tylko do ich podlewania. Fontannę wzięła pod swoje skrzydła pobliska szkoła podstawowa. Wokół fontanny nauczyciele wraz z uczniami zbudowali ziołową grządkę, kaskady roślin ozdobnych i ścieżkę sensoryczną. Przybyły także hotele dla owadów i budki dla ptaków. Teraz przy fontannie będą odbywać się lekcje biologii.



3. Wydarzenia

Do 27.10 w bratysławskim Pistoriho palácu można było oglądać wystawę „Dancing In the Dark”  

Minęły 2 lata od ataku terrorystycznego przed klubem Tepláreň, w którym zginęły dwie niewinne osoby, a wiele innych zostało przez te tragicznie wydarzenia dotkniętych. Jak społeczność queer radzi sobie z tym wydarzeniem? Jak czują się osoby LGBTI+ w kraju, w którym są nieustannie atakowane? Wystawa „Dancing In the Dark” to prace 13 artystów i artystek, którzy szukają odpowiedzi na te pytania. Poprzez sztukę starają się mówić o tym, co niewypowiedziane i szukają sposobów na kontynuowanie i znajdowanie radości w życiu, pomimo tego wszystkiego.

Latawce nad Prievidzą

Pierwsza sobota października należała do jesiennej imprezy Šarkanšou. Pomimo chmur  na lotnisku w Prievidzy pojawiło się ponad 1800 osób.  W tym roku impreza miała również charakter międzynarodowy, a startujący z różnych części świata stworzyli fascynujące widowisko. Międzynarodowi zawodnicy wypuścili w powietrze kilkukilometrowe latawce o różnych kształtach i wzorach. Nad lotniskiem latały m.in. trylobity, ośmiornice i meduza. Jury miało w tym roku trudne zadanie, w powietrzu unosiło się mnóstwo pięknych latawców.  Zwyciężył latawiec - Baba Jaga, zbudowany przez Jozefa Šimko z Nitrianskiego Pravna dla swoich wnuków. Pracował nad nim przez około miesiąc.

Bratysława - centrum współczesnego designu

15. edycja największego międzynarodowego wydarzenia poświęconego projektowaniu na Słowacji - Bratislava Design Week (BADW) 2024. BADW trwała do 20 października. Tematem przewodnim w tym roku były „Relacje”, którym festiwal przyglądał się w szerszym znaczeniu i poprzez różnorodne projekty. Relacje są czasem oczywiste, a czasem ukryte. Mogą nas definiować, posuwać naprzód i niszczyć. Otwierają drzwi, edukują, zmieniają nas.

 

110 lat Viedenskej električky

W Muzeum Transportu w Bratysławie można oglądać nową wystawę poświęconą “Wiedeńskiemu tramwajowi”, czyli elektrycznej kolei, która w 1914 roku połączyła Bratysławę z Wiedniem. O tym, że była to nie tylko techniczna ciekawostka świadczy fakt, że tylko w pierwszym roku jej działania przewieziono 3 miliony pasażerów. Wystawa pokazuje ciekawą historię wiedeńskiego tramwaju, który w przeszłości łączył centra dwóch naddunajskich stolic. Wszystko to na panelach informacyjnych i w postaci eksponatów z epoki, dokumentów i modeli pojazdów, które kursowały na tej linii. Wystawę można oglądać od 11.10.2024 do 30.09.2025 r. 



Sezon wypasu owiec w regionie Liptowa zakończył się festiwalem bryndzy w Liptowskim Mikulaszu

Zgodnie z tradycją sezon wypasu owiec kończy się w dniu patrona pasterzy św. Demetriusza - 26 października. I to właśnie 26 października w Liptowskim Mikulaszu odbyło się wielkie święto Liptowskiej Bryndzy. Wystąpiły zespoły folklorystyczne, był też kiermasz rękodzieła i strefa gastronomiczna, w której obficie reprezentowane były bacowskie specjały. Atrakcją był również owczy gulasz z 1000-litrowego kotła.  Liptów od wieków słynie z produkcji 100% owczej bryndzy, w przeszłości kupcy wozili ją nawet do Wiednia pod nazwą Liptauer. 


Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś pozytywnego i nowego!


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz