W jesiennym numerze kwartalnika Tatry znalazły się aż 4 moje artykuły!
W najnowszym numerze kwartalnika Tatry (numer 90) znajdziecie aż cztery moje teksty, w których opowiadam o tym, co dzieje się po słowackiej stronie Tatr. Dzięki temu znalazłam się wśród wyróżnionych autorów.
Każdy z opublikowanych w Tatrach artykułów przybliża inne, wyjątkowe aspekty gór, które łączą Polskę i Słowację:
Turyści dopisali
Pierwsza połowa 2024 roku okazała się bardzo dobra dla turystyki w Tatrach Wysokich i Niżnych, niemal dorównując rekordowemu 2019 roku. Duży wpływ miały doskonałe warunki narciarskie, które utrzymały się aż do wiosny.
Największą grupę zagranicznych turystów stanowili Polacy, których liczba wzrosła o 20% w porównaniu z 2023 rokiem.
Mimo obaw związanych z pojawianiem się niedźwiedzi, letni sezon zakończył się zadowalającymi wynikami. Branża turystyczna z optymizmem patrzyła na jesień, idealną na górskie wędrówki, a następnie zimowy sezon narciarski.
Cały artykuł przeczytasz w kwartalniku „Tatry”, numer 90, jesień 2024, strona 20
Partyzancki szpital odnowiony
Na zboczu Salatyńskiego Wierchu odnowiono dawny szpital partyzancki, który w czasie II wojny światowej zapewniał schronienie czternastu rannym. Partyzanci przeżyli dzięki pomocy młodego medyka Juraja Bernáta, który dotarł do wyzwolonego Zakopanego i zorganizował brawurową akcję ratunkową z udziałem polskich ratowników.
Choć niemieckie wojska odkryły i spaliły szałas, jego mieszkańcy byli już bezpieczni. W 1969 roku na miejscu zbudowano replikę, która popadła w ruinę, ale w 2024 roku, z okazji 80. rocznicy Słowackiego Powstania Narodowego, budynek został gruntownie odrestaurowany przez ochotników.
Cały artykuł przeczytasz w kwartalniku „Tatry”, numer 90, jesień 2024, strona 20
Urodziny Térinki
Schronisko Téryego, zwane potocznie Térynką, to najwyżej położone całoroczne schronisko na Słowacji, znajdujące się na wysokości 2015 m n.p.m. na styku Doliny Małej Zimnej Wody i Doliny Pięciu Stawów Spiskich. 21 sierpnia 2024 roku obchodziło 125-lecie swojej działalności.
Inicjatorem budowy schroniska był węgierski lekarz i pionier taternictwa Edmund Téry. Budowę rozpoczęto w 1898 roku pod kierunkiem architekta Gedeona Majunkego, a prace ukończono rok później.
Na przestrzeni lat schronisko było modernizowane. Dziś Chata Téryego oferuje 24 miejsca noclegowe, a widoki z wysokości przyciągają turystów z całego świata.
Cały artykuł przeczytasz w kwartalniku „Tatry”, numer 90, jesień 2024, strona 21
Dzicy lokatorzy
Jelenie, które od lat koegzystowały z mieszkańcami i turystami w Tatrzańskiej Łomnicy, stały się poniekąd symbolem tego miejsca. Jednak ich nadmierna ufność wobec ludzi, wynikająca m.in. z karmienia przez turystów, doprowadziła do wielu problemów.
W odpowiedzi na nie Tatrzański Park Narodowy (TANAP) rozpoczął program relokacji jeleni. Zwierzęta są przenoszone do stacji aklimatyzacyjnej w Tatrzańskiej Jaworzynie lub innych miejsc na terenie parku i poza nim.
Cały artykuł przeczytasz w kwartalniku „Tatry”, numer 90, jesień 2024, strona 22
Zapraszam do lektury i odkrywania słowackiej strony Tatr! 😊
O „Tatrach”:
Kwartalnik „Tatry” to pismo skierowane do miłośników
Tatr. Wydawane jest przed Tatrzański Park Narodowy. Magazyn liczy ok.
200 bogato ilustrowanych stron. Tematyka jest zróżnicowana: od geologii i
klimatu – poprzez świat roślin i zwierząt, oraz to wszystko, co wiąże
się z obecnością człowieka w górach, a więc przez historię, etnografię,
turystykę, taternictwo, sport i różne dziedziny twórczości artystycznej –
aż po filozofię.
Brak komentarzy: