Góralska tożsamośc na Słowacji oficjalnie uznana - Słowacystka

5.02.2025

Góralska tożsamośc na Słowacji oficjalnie uznana

Górale na Słowacji

29 stycznia 2025 roku Górale stali się 15. oficjalną mniejszością narodową na Słowacji. Kim są Górale? Gdzie mieszkają?


Rząd Republiki Słowackiej zatwierdził ich wpisanie na listę mniejszości narodowych podczas wyjazdowego posiedzenia rządu w Czerwonym Klasztorze. Decyzja rządu tym samym wzmocniła uprawnienia jednej z ostatnich wcześniej nieuznawanych rdzennych mniejszości na Słowacji.
 
Ostatnią uznaną mniejszością narodową byli Wietnamczycy, wcześniej Bułgarzy, Czesi, Chorwaci, Węgrzy, Morawianie, Niemcy, Polacy, Romowie, Rusini, Rosjanie, Serbowie, Ukraińcy i Żydzi. 
 
W 2021 r. „kultura góralska” została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego Słowacji. Opis w rejestrze odnosi się do odrębnej góralskiej tożsamości, wspólnego języka, kultury, uroczystości, grup kulturowych i innych specyficznych cech. I to właśnie swoją odrębność i cechy charakterystyczne Górale podkreślali w swoim wniosku o uznanie ich za mniejszość narodową, który złożyli w 2023 roku.
 
W podziękowaniu za uznanie Górali za mniejszość na Górala został ciupagą pasowany premier Robert Fico. W przeszłości Robert Kaliňák i Rudolf Schuster również byli mianowani na Górali.
 
Społeczność góralska przyjęła ten krok z entuzjazmem, bo dzięki wpisaniu ich na listę mniejszości narodowych, będą mogli pozyskiwać środki z budżetu państwa na swoją działalność, a tym samym dalej rozwijać swoją kulturę, tradycje i folklor. 
 
Ale od początku... 

Kim są Górale?

 

Górale to grupa etnograficzna na pograniczu czesko-polsko-słowackim. Zamieszkująca mniej więcej tereny między Jabłonkowem w Czechach (Jablunkov), środkowo-południową Polską a północnym Spiszem na Słowacji, mniej więcej do Starej Lubowli. Górale mieszkają także w niewielkich enklawach w Polsce, innych regionach Słowacji (poza Spiszem) oraz na pograniczu rumuńsko-ukraińskim. 

 

Z historycznego czy etnologicznego punktu widzenia kwestia pochodzenia górali nie została jeszcze jednoznacznie wyjaśniona. Według jednej z teorii mówi się, że są to bezpośredni potomkowie Wołochów (romańska ludność Bałkan), którzy przybyli na tereny Orawy i Moraw a dzięki temu, że osadzali się na terenach trudnych do życia mieli specjalne przywileje (osadnictwo na prawie wołoskim). Inna z hipotez mówi, że reprezentują oni pozostałości pierwotnych białochorwackich plemion górnowiślańskich, które przez polskie plemię Lachów zostały zepchnięte na południe od środkowej Wisły w głąb Karpat. Brakuje jednak na to konkretnych dowodów historycznych. 

 

Dialektologia dostarczyła jednak wielu dowodów na związek słowackich górali z Małopolską. Zarówno polska, jak i słowacka dialektologia zgodnie twierdzą, że dialekty góralskie na Słowacji są pochodzenia polskiego. Proces interferencji słowacko-polskiej przebiega jednak inaczej na Spiszu, Orawie, Kysucach czy w poszczególnych enklawach. Specyficzne cechy rozwoju góralszczyzny zostały zdeterminowane przez historyczne, społeczne i ekonomiczne warunki kolonizacji wołoskiej od drugiej połowy XV wieku. Z etnicznego punktu widzenia górale na Słowacji są uważani za Słowaków, a ich tradycyjna kultura reprezentuje pośrednią słowacko-polską strefę kulturową.


Na podstawie niewielkich różnic w kulturze ludowej i równie niewielkich różnicach dialektalnych etnografowie dokonali poniższego podziału:


Górale Małopolscy [Polska, Słowacja]

  • Górale Babiogórscy,
  • Górale Kliszczaccy,
  • Górale Ochotniccy,
  • Górale Orawscy [także Słowacja],
  • Górale Pienińscy,
  • Górale Podhalańscy,
  • Górale Sądeccy:
    • Górale Łąccy,
    • Górale Nadpopradzcy;
  • Górale Spiscy [także Słowacja],
  • Górale Zagórzańscy,
  • Górale Żywieccy.

Górale Śląscy [Polska, Czechy]

  • Górale Brenniańscy,
  • Górale Istebniańscy,
  • Górale Wiślańscy,
  • Górale Jabłonkowscy,
  • Morawianie.

 

Górale Czadeccy/Kysuccy [Słowacja, enklawy w Polsce i w Rumunii przy granicy z Ukrainą]


Górale Gorali Gorals.png
Autor: Gwiezdny BacaVlastné dielo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

 
Oczywiście podział na wszystkie przytoczone grupy jest w dużej mierze umowny i opiera się na nie zawsze żywych różnicach kulturowych i geograficznych.

Cechy charakterystyczne górali:

 

  1. Strój ludowy – górale noszą charakterystyczne stroje, np. parzenice (hafty na spodniach), kierpce (tradycyjne buty), kapelusze z piórkiem.
  2. Gwara góralska – różni się od standardowego języka, zawiera wiele archaizmów i zapożyczeń.
  3. Muzyka i taniec – charakterystyczne są skoczne melodie grane np. na skrzypcach, a także dynamiczne tańce, jak np. zbójnicki.
  4. Tradycje i zwyczaje – Górale obchodzą unikalne święta, np. redyk (wyjście owiec na pastwiska), oraz kultywują pasterstwo.
  5. Silna religijność – regiony góralskie znane są z przywiązania do wiary i rodziny.


Górale na Słowacji

 

Górale są jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup ludności na Słowacji. Jeśli spojrzymy na definicję słowa Goral, Słownik Współczesnego Języka Słowackiego mówi, że chodzi o mieszkańca górskich terenów pogranicza słowacko-polskiego (Górna Orawa, Górny Spisz), zazwyczaj pochodzenia polskiego


Należy podkreślić fakt, że Górale na Słowacji nie są tożsami z mniejszością narodową Polaków na Słowacji. W spisie powszechnym z 2021 r. obie grupy osiągnęły niemal identyczną liczbę osób (Polacy: 5 282, Górale: 5 273). Jednak osoby deklarujące narodowość góralską koncentrowały się głównie w miejscowościach, które uważamy za góralskie [patrz wyżej], to mniej niż 10% osób deklarujących narodowość polską pochodziło właśnie z tych miejscowości. Polacy zamieszkują również duże miasta i południowe regiony, podczas gdy zdecydowana większość Górali mieszka na Spiszu i na Orawie.



Chodzi więc o grupę kulturową i językową związaną z pograniczem polsko-słowackim oraz polsko-słowackim językiem i kulturą powstałą w wyniku zmieszania tych elementów. Fundamentem tożsamości góralskiej na Słowacji są gwary góralskie, które pierwotnie są pochodzenia polskiego, ale noszą również cechy bezpośrednio pokrewnych im dialektów słowackich.


POZOR!
Na Słowacji słowa horal i Goral mają odrębne znaczenie. Horal to ogólnie człowiek pochodzący z gór, natomiast Goral to przedstawiciel konkretnej grupy etnicznej, która od teraz jest już mniejszością narodową. Zatem nie każdy horal jest Goralem, ale każdy Goral jest horalem. Na przykład mieszkańcy Važca i Štrby mówią dialektem środkowosłowackim i są horalami, ale mieszkańcy Lendaku i Zdziaru mówią dialektem góralskim i są Goralami. A wszystkie te miejscowości znajdują się w Tatrach.

Drugim ważnym elementem jest wspólna narodowość historyczna i wynikające z niej pokrewieństwo kulturowe z mieszkającymi w pobliżu Słowakami. Wieki koegzystencji oddaliły słowackich Górali od ludności tego samego pochodzenia zamieszkującej drugą stronę granicy słowacko-polskiej i zbliżyły ich do Słowian zamieszkujących Królestwo Węgierskie i dzisiejszą Słowację: zarówno do Słowaków, jak i Rusinów. 

 

Trzecim ważnym czynnikiem jest przywiązanie do kultury górskiej. Duża część wsi góralskich położona jest w górach - z 50 najwyżej położonych miejscowości na Słowacji 13 ma charakter góralski. Kultura góralska, która w dużej mierze inspirowana jest kulturą wołoską, jest do dziś charakterystyczna dla tych wsi.

 

Gminy typowo góralskie

 
Na terytorium Słowacji Górale zamieszkują w ponad 80 gminach, jednak największe ich skupiska znajdują się na terenie północnych Kysuc, górnej Orawy i górnego Spisza. Obszary góralskie na Słowacji nie tworzą jednorodnej jednostki terytorialnej ani kulturowej. 

Wśród góralskich gmin na Kysucach znajdują się Skalite [Skalité], Czerne [Čierne], Świerczynowiec [Svrčinovec] i Oszczadnica [Oščadnica]. W literaturze wspomina się także Czadcę [Čadca], a właściwie to jej dzielnice Horzelica [Horelica] i Čadečka, jednak obecnie używanie dialektu góralskiego w tych częściach Czadcy jest rzadkim zjawiskiem.
 
Góralskie gminy na Orawie to: Orawskie Wesele [Oravské Veselé], Mutne [Mútne], Nowoć [Novoť], Orawska Półgóra [Oravská Polhora], abcza [Rabča], Rabczyca [Rabčice], Sihelne [Sihelné], Orawska leśna [Oravská Lesná], Zakamienny Klin [Zákamenné (Klin)], Sucha Góra Orawska [Suchá Hora] i Głodówka [Hladovka].


Górale Spiscy mieszkają na Spiszu: Czerwony Klasztor [Červený Kláštor], Forbasy, Haligowce [Haligovce], Jurskie [Jurské], Kače (część Mniszka nad Popradem), Kołaczków [Kolačkov], Krzyżowa Wieś [Krížová Ves], Lackowa [Lacková], Lendak, Leśnica [Lesnica], Łysa nad Dunajcem [Lysá nad Dunajcom] (część Starej Wsi Spiskiej), Szwaby Wyżne [Majere], Mały Sławków [Malý Slavkov], Drużbaki Niżne [Nižné Ružbachy], Nowa Lubowla [Nová Ľubovňa], Słowiańska Wieś [Slovenská Ves], Wielka Leśna [Veľká Lesná], Vojňany, Zdziar [Ždiar], Pilchów [Pilhov] (część Mniszka nad Popradem), Stara Wieś Spiska [Spišská Stará Ves]; oraz na Zamagurzu:  Havka, Jaworzyna Tatrzańska [Tatranská Javorina], Lechnica, Frankówka [Malá Franková], Maciaszowce [Matiašovce], Osturnia [Osturňa], Podsadek (osada w Starej Lubowli), Relów [Reľov], Hanuszowce [Spišské Hanušovce], Stara Lubowla [Stará Ľubovňa], Frankowa [Veľká Franková], Drużbaki Wyżne [Vyšné Ružbachy], Zálesie. 

Z historycznego punktu widzenia możemy również mówić o enklawach góralskich porozrzucanych po kraju. Największe enklawy znajdziemy w regionach: Horehronie, Liptów, Gemer i Szarysz, są to gminy: Huty, Małe Borowe [Malé Borové], Wielkie Borowe [Veľké Borové], Liptowskie Matiaszowce [Liptovské Matiašovce] (powiat Liptowski Mikulasz), Liptovská Lúžna  (powiat Rużomberk), Lom nad Rimavicou, Pohorelá (powiat Brezno) i Liptovská Teplička (powiat Poprad). Jednak w enklawach asymilacja językowa i kulturowa z otaczającą ludnością słowacką następuje bardzo szybko.
 
Górale Słowacja
Gminy, w których występuje społeczność góralska na Słowacji
źródło: Inštitút Mateja Bela

Całkowita szacowana liczba Górali na Słowacji, w zależności od źródła, wynosi od 57 do nawet 70 tysięcy. W ostatnim spisie powszechnym w 2021 r. narodowość góralską zaznaczyło łącznie 5 273 osób, z czego 537 osób zadeklarowało ją jako pierwszą a 4736 osób jako drugą opcję. Ale musieli oni wpisać słowo goralská samodzielnie w arkuszu, więc prawdziwą liczbę Górali na Słowacji poznamy dopiero przy kolejnym spisie powszechnym.   
 

Co teraz?


Wzmocnienie statusu Górali jako mniejszości narodowej na Słowacji przyczyni się do lepszego wsparcia ich kultury oraz ochrony różnorodności kulturowej kraju. Dzięki decyzji rządu możliwe będzie państwowe wsparcie dla zachowania, używania i nauczania języka góralskiego w gminach, gdzie społeczność góralska jest licznie reprezentowana.

 

Na Słowacji język mniejszości może być używany w oficjalnej komunikacji, jeśli w danej gminie przedstawiciele tej grupy stanowią co najmniej 15% mieszkańców. Według danych ze spisu powszechnego ten próg przekroczyło 13 gmin na Spiszu.



 

Nowe przepisy umożliwią również nauczanie dialektów góralskich jako przedmiotu fakultatywnego w szkołach w gminach, gdzie społeczność góralska odgrywa istotną rolę.


„Uznanie góralskiej mniejszości narodowej otwiera nowe możliwości dla zachowania i rozwoju jej kultury, języka i tradycji. Ministerstwo Edukacji jest gotowe rozmawiać z przedstawicielami mniejszości góralskiej i wspierać inicjatywy mające na celu włączenie góralskiego dziedzictwa kulturowego do programów edukacyjnych” - powiedział minister edukacji Tomáš Drucker.


O tym, że to ostatni dzwonek, by walczyć o gwary góralskie pokazuje fakt, że pomimo wysokiego poziomu zachowania dialektów góralskich wśród dorosłych, język ten zanika wśród młodszych pokoleń. Co też potwierdzają wyniki badań terenowych wykonanych przez Inštitút Mateja Bela:
 

Wyniki tych badań pokazują, że pomimo wysokiego poziomu zachowania gwary góralskiej wśród dorosłych, język ten zanika wśród młodszych pokoleń. Wynika to z dotychczasowego prawie nieistniejącego wsparcia dla kultury czy języka góralskiego, nieużywania gwary w szkołach czy przestrzeni publicznej. Ma się to zmienić dzięki rządowej decyzji.
 
 „Dzisiejsza decyzja rządu może to zmienić. W imieniu ministerstwa zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przełożyć ten potencjał na praktyczne działania wspierające edukację mniejszości” - wyjaśnił Ábel Ravasz, doradca ministra edukacji ds. mniejszości narodowych.

Jeśli kiedyś Górale by chcieli mieć swoje odrębne szkoły, jak to jest w przypadku szkół rusińskich, to konieczna będzie kodyfikacja języka góralskiego. Według ekspertów Inštitútu Mateja Bela konieczna jest standaryzacja języka góralskiego jako języka pisanego, podobnie jak to miało miejsce w przypadku języków ruskiego i romskiego. Celem tego zabiegu nie jest wyeliminowanie lub zastąpienie lokalnych dialektów, ale stworzenie centralnego narzędzia administracyjnego i komunikacyjnego.

Przed Góralami teraz kolejne wyzwanie - czescy, polscy i słowaccy Górale walczą o wpisanie swojej kultury na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO.

 

Są też głosy przeciw

Chociaż rząd jednogłośnie zatwierdził uznanie Górali za mniejszość narodową, to nie wszyscy zgadzają się z tym krokiem. Wśród nich jest Milica Majeriková-Molitoris, historyczka zajmująca się historią regionalną północnego Spisza i górnej Orawy, pochodząca z jednej z góralskich wiosek, oraz profesor Júlia Dudášová, pochodząca ze Ždiaru językoznawczyni, która od dawna bada słowacko-polskie kontakty językowe na słowacko-polskiej granicy językowej.

Majeriková-Molitoris podkreśla, że decyzja o uznaniu Górali za mniejszość narodową została podjęta bez jakiejkolwiek profesjonalnej dyskusji czy badań. Jej zdaniem nie można uważać Górali za naród, ponieważ w historii termin ten był używany ogólnie w odniesieniu do mieszkańców gór.

Jak wyjaśniła, Górale nie przybyli na Słowację jako naród z gotową kulturą czy językiem. Według niej jest to wynik długotrwałego procesu mieszania się ludzi, którzy przybyli na te tereny w ramach kolonizacji wołoskiej.

„Przybyli z Bałkanów, przez Rumunię, Ukrainę, wszędzie zbierając różne elementy kulturowe, aż przeszli przez Słowację, do Polski, na Morawy, i z powrotem. Ci, którzy tu przybyli, z pewnością nie mówili tym językiem. To nie jest tak, że przybył tu jakiś lud, a oni byli jego potomkami. Powstał pewien konglomerat kultur, którego z pewnością nie można uznać za naród. Oni nigdy się tak nie deklarowali”- opisała
 
Dlatego też język i kultura samych Górali również ewoluowały sukcesywnie, w zależności od obszaru geograficznego, powiedziała.

Jej zdaniem uznanie ich za mniejszość narodową stworzyło niebezpieczny precedens, który może pozwolić na stopniową atomizację Słowacji. Według niej, o status mniejszości narodowej mogą ubiegać się nosiciele dowolnego dialektu, niezależnie od tego, czy są to Záhoracy, Spiszacy, czy mieszkańcy Zemplína itp.

Według Majerikovej-Molitoris problemem może być również kodyfikacja języka góralskiego. 
 
„Kultura Górali jest tak różnorodna, że jeśli będą chcieli ją ujednolicić, na przykład jednym językiem góralskim, zniszczą ją. Istnieją ogromne różnice. Na przykład wioska Osturňa jest pod tym względem wyjątkowa. Na początku wsi jest jeden dialekt, na końcu inny” - stwierdziła.

Profesor Júlia Dudášová, wspomniana powyżej, ma podobny punkt widzenia. Przypomniała, że mniejszość narodowa ma również prawo do posiadania własnego języka pisanego, który będzie obowiązkowo nauczany w szkole i używany do komunikowania się z innymi słowackimi władzami. Interesuje ją, w jaki sposób inicjatorzy ogłoszą, który dialekt z tych ponad 80 gmin góralskich zostanie skodyfikowany jako ten jedyny właściwy język góralski. I jak zostanie ta decyzja przyjęta przez resztę górali, którzy uważają, że to ich dialekt jest tym najbardziej góralskim.

Według obu pań Górale mogliby nadal utrzymywać swoją kulturę tak jak wcześniej, i to bez konieczności uznania ich za mniejszość narodową.
 
Nie da się też ukryć, że w tym jest sporo decyzji politycznej. Koalicja rządząca jest bardzo niestabilna, nie wiadomo, czy za chwilę nie będzie przedterminowych wyborów parlamentarnych a w ten sposób Robert Fico zaskarbił sobie przychylność konserwatywnych Górali.

 

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego!


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

 

1 komentarz:

  1. Je vznik Goralskej národnosti na Slovensku bez národa je oprávnený? Alebo je to len trik pána Fica na získavanie voličských hlasov ?

    Sčítanie obyvateľstva v roku 2021 malo potvrdiť nárok na Goralskú národnosť . Po masívnej kampani sú nasledovné výsledky, Kampaň manažovanl Arpádom Ravasz z neziskovky s menom Uhorského polyhistora, Slováka Mateja Bella z Očovej.

    Goral 537 I. prvá národnosť,
    cca 4000 Slovák I.prvá národnosť.- Goral II. druhá národnosť
    Žiadna lokalita nemá viac ako 19% národnosti Goralov - to je hranica na viacjazyčnú správu.
    De jure De facto žiadosť národnosť Goral bez národa nepotvrdilo sčítanie obyvateľstva 2021. Čísla vlastne potvrdili, že sú súčasťou Slovenského národa.

    https://debata.pravda.sk/debata/740557-uznanie-goralov-za-narodnostnu-mensinu-kritizuje-historicka-i-jazykovedkyna-bez-diskusie-bez-vyskumu/ https://alianciazanedelu.sk/archiv/17841

    OdpowiedzUsuń