Polska, Litwa i Słowacja — tak wygląda podium rankingu państw najbardziej przyjaznych dla kobiet podróżujących solo. Zgadzacie się z tym?
Kobiety, które marzą o samotnej podróży, ale mają obawy związane z bezpieczeństwem lub kosztami, mają dobry powód, by skierować swój wzrok na Europę Środkową. Według informacji opublikowanych przez portal Closer, który powołuje się na portal WeThrift, to właśnie Polska, Litwa i Słowacja są obecnie najtańszymi i najbezpieczniejszymi miejscami dla kobiet podróżujących solo.
Badanie objęło 30 krajów i opierało się m.in. na Indeksie Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa. Autorzy raportu uwzględnili jednak także takie praktyczne aspekty, jak koszty zakwaterowania, jedzenia, transportu, a nawet liczbę dostępnych wycieczek i zajęć przeznaczonych dla podróżujących samotnie. Uwzględniono również wynik w kategorii „bezpieczeństwo podczas samotnego chodzenia po ulicach w nocy”.
Na podium Polska, Litwa i Słowacja
Z wynikiem 99,59 punktów na 100, Polska znalazła się na samym szczycie rankingu. Kobieta podróżująca samotnie może tu zjeść za niecałe 6,50 euro dziennie, zatrzymać się w hotelu za około 80 euro za noc, a przy tym ma do wyboru aż 65 różnych aktywności i wycieczek.
Na drugim miejscu znalazła się Litwa (93,98 punktów), a podium zamyka Słowacja z wynikiem 89,88.
Pierwsza dziesiątka rankingu wygląda następująco:
1. Polska
2. Litwa
3. Słowacja
4. Korea Południowa
5. Zjednoczone Emiraty Arabskie
6. Czechy
7. Chorwacja
8. Hiszpania
9. Łotwa
10. Japonia
🔎 Przyjrzyjmy się Słowacji
Słowacja zdominowała pierwszą trójkę z wynikiem 64,57 za bezpieczeństwo na ulicy w nocy. W Polsce trzeba być nieco bardziej ostrożnym w nocy, o czym świadczy wynik 61,97.
Tu warto wspomnieć o uruchomionym niedawno w słowackiej stolicy projekcie Nocna Pomoc [słow. Nočná pomoc]. Jest to nowa inicjatywa, w ramach której w piątki i w soboty od 23:00 do 3:00 w centrum miasta będą krążyć wolontariusze oferujący swoją pomocną dłoń. To właśnie wolontariusze Nocnej Pomocy mają być wsparciem dla osób w trudnej sytuacji, które jeszcze nie wymagają interwencji służb ratunkowych. Krótko mówiąc, bezpieczne miasto nocą to także małe rzeczy - szklanka wody, bezpieczna podróż do domu i ktoś, kto zapyta, czy wszystko w porządku.
W kategorii atrakcji i wycieczek dla samotnie podróżujących Słowacja wypada słabiej. Według raportu WeThrift, do wyboru jest zaledwie 15 wycieczek i aktywności dla osób podróżujących solo. To bardzo mało w porównaniu do 65 opcji w Polsce.
Jednocześnie – jak pokazuje ranking – Słowacja wypada nieco gorzej w kategoriach ekonomicznych.
Ceny noclegów i jedzenia? Tu bywa różnie
Średnia cena noclegu to aż 88,69 euro za noc, co plasuje Słowację wśród droższych krajów zestawienia – tuż za takimi miejscami jak Japonia, Hiszpania czy ZEA. Ceny jedzenia także nie należą do najniższych – wyżej są już tylko Korea Południowa i Japonia.
Co ciekawe, choć rząd chwali się „obniżkami VAT-u na żywność”, realna sytuacja w sklepach jest zupełnie inna. Od stycznia 2025 ceny wielu produktów wzrosły, a inflacja w marcu osiągnęła 4,3% – najwyższy wynik w całym eurolandzie. Przykład? Masło (250g, nie marka własna sklepu) kosztuje już ponad 4 euro.
Dodatkowym obciążeniem dla firm jest podatek od transakcji finansowych – to również wpływa na ogólny wzrost cen. Krótko mówiąc: tanio na Słowacji to już było.
Co z atrakcjami turystycznymi?
❗ Ale...
Czy można wierzyć takiemu rankingowi?
Nie.
Nigdzie nie ma informacji na temat metodologii, na podstawie której on powstał. Nie ma również informacji jak wypadła reszta z analizowanych krajów i dlaczego to właśnie Polska czy Słowacja znalazły się wśród wybranych 30 krajów.
Indeks Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa (WPS Index), na który się powołują, istnieje naprawdę i jest wiarygodny, ale pozostałe kategorie, jak np. „liczba atrakcji solo” czy „średni koszt obiadu”, są bardzo uznaniowe. Nie wiadomo także, jak zestawiano koszty życia – czy to średnie, mediany, czy dane z jednego miasta?
Czy to znaczy, że ten ranking jest bezwartościowy?
Nie do końca. Ale trzeba traktować go jako luźną wskazówkę, a nie twardą prawdę. To może być fajny punkt wyjścia do inspiracji, ale zdecydowanie nie powinien być jedynym źródłem przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe.
Jak wskazałam wcześniej, mimo iż nie wiadomo jak wybierano dane, to oddają one ogólny stan rzeczywisty. Słowacja to kraj bezpieczny, o ile zachowujemy podstawowe zasady ostrożności – dokładnie takie same jak
w Polsce. Jeśli chodzi o ceny – faktycznie czasem trzeba się naszukać,
ale istnieją sposoby, by znaleźć bardziej przystępne opcje noclegowe czy
obiadowe.
Ponadto, rozmowa na temat tego rankingu sprawiła, że kilka dziewczyn podzieliło się swoimi doświadczeniami:
- Wiele razy jeździłam samotnie po Słowacji, zgadzam się z tym co powyżej i od siebie dodam, że transport publiczny jest lepiej rozwinięty niż w Polsce i jest to fajna opcja na przemieszczanie się po Słowacji.
- Zdarzało mi się samotnie chadzać po słowackich górach. Czy samotnie jeździć tam na rowerze. Nigdy nic złego mnie nie spotkało. Zatem statystyki nie kłamią.
- Słowacja jest super (poza tym, co nie jest super, ale to raczej nie dotyczy turystów). Kraj nie tylko piękny pod względem krajobrazu (uwielbiam słowackie góry!), architektury, z ciekawą historią, ale i bardzo przyjazny. No i bliski językowo :) a ze swojego doświadczenia dodam jeszcze, że przyjazny dla podróżujących z psami. Tylko ceny noclegów...
Ja również mam takie same doświadczenia. Więc o ile ranking nie należy do wiarygodnych, to jednak można stwierdzić, że Słowacja to naprawdę kraj przyjazny dla kobiet podróżujących w pojedynkę (podobnie zresztą jak Polska).
Słowacja to bardzo atrakcyjny kierunek – szczególnie jeśli szuka się natury, spokoju i przyjaznej atmosfery. Jeśli planujesz wyprawę – solo czy w grupie – wybierz Słowację. Może właśnie tutaj czeka Twoja kolejna przygoda?
Przed wyjazdem sprawdź serię postów Słowacja bez tajemnic, które ułatwią Ci podróżowanie po Słowacji.😊
Przeczytaj także:
- Co warto wiedzieć, wybierając się na Słowację? [1 cz.]
- Co warto wiedzieć, wybierając się na Słowację? [2 cz.]
- Wszystko, co musisz wiedzieć o winietach na Słowacji
- Jak zrozumieć numerację budynków na Słowacji?
- Święta państwowe i dni wolne na Słowacji
- Słowackie Tatry z psem
- Kiedy, jak i gdzie wzywać pomoc w słowackich górach?
- Jak bezpośrednio dostać się z Polski na Słowację?
Brak komentarzy: