28.12.2020

Słowackie łamańce językowe [język słowacki]

 

Jak już jesteśmy przy "językowej" tematyce, to chyba czas na słowackie łamańce językowe. Cóż tu więcej pisać - połamania języka!

17.12.2020

Wygraj „Legendę o języku” Pavla Rankova! [Konkurs zakończony]

Wraz z Wydawnictwem Książkowe Klimaty postanowiliśmy zorganizować konkurs, w którym macie szansę wygrać „Legendę o języku” Pavla Rankova.

10.12.2020

Co łączy normalizację ze średniowieczem? - „Legenda o języku” Pavla Rankova [zapowiedź]

 

Wydawnictwo Książkowe Klimaty sprawia prezent miłośnikom słowackiej literatury i jeszcze przed świętami wyda „Legendę o języku” Pavla Rankova. Książka ukazuje się pod moim patronatem medialnym!

1.12.2020

Targi bożonarodzeniowe 2020 na Słowacji vs. koronawirus

 

Pandemia i obostrzenia nie sprzyjają organizacji targów świątecznych na Słowacji. Jednak niektóre miasta zdecydowały się na ich organizację w bardzo okrojonej formie.

21.11.2020

Słowackie Kino na Granicy 2020

Koronawirus pokrzyżował plany organizatorom festiwalu Kino na Granicy. Jednak nikt się nie poddaje i od 23 do 29 listopada odbędzie się wersja online tego filmowego festiwalu.

17.11.2020

Co wiesz o Aksamitnej Rewolucji? [QUIZ]

 

Na Słowacji 17 listopada obchodzony jest Dzień walki o wolność i demokrację ustanowiony na pamiątkę wydarzeń z 1989 roku. Sprawdź, co wiesz o Aksamitnej Rewolucji!

12.11.2020

„Správa” - słowacki kandydat do Oscara

Słowacy ogłosili swojego kandydata do Oscara, będzie nim film Petera Bebjaka „Správa”. Jest to film poruszający bardzo ważną i jednocześnie mało znaną historię, dlatego postanowiłam napisać o nim kilka słów.

2.11.2020

Jozef Karika: Ciągłe pisanie tego samego absolutnie by mnie nie bawiło [wywiad]

 

Ciągłe pisanie tego samego absolutnie by mnie nie bawiło, twierdzi Jozef Karika - jeden z najpopularniejszych słowackich pisarzy, autor hitowej Szczeliny,  która także w Polsce zdobyła serca czytelników. 

19.10.2020

Sukces Martina Šulíka na 36. Warszawskim Festiwalu Filmowym

  

W weekend zakończyła się 36 edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, na którym sukces odniósł słowacki reżyser - Martin Šulík i jego film Człowiek z zajęczymi uszami.

14.10.2020

Lękliwy stokroć umiera przed śmiercią - "Strach" Jozefa Kariki [recenzja]

Mówi się, że strach ma wielkie oczy. Ale co, gdy strach tych oczu nie ma wcale?

5.10.2020

Kuchnia słowacka: Plnená paprika, czyli faszerowana papryka w sosie pomidorowym

Sezon na papryki w pełni, więc czas na faszerowane papryki w sosie pomidorowym według słowackiego przepisu.

25.09.2020

Koronawirus na Słowacji - 2 fala

11 sierpnia 2020 Minister Zdrowia Marek Krajčí oficjalnie potwierdził, że na Słowacji obecna jest już 2 fala, dlatego stworzyłam nowy post.

21.09.2020

Jak komuniści wyburzyli część bratysławskiego starego miasta

Z panoramą Bratysławy nieodłącznie związany jest most SNP, przez turystów określanym jako UFO. Ale czy wiecie, co Bratysława musiała poświęcić, żeby ten most mógł powstać?

9.09.2020

Dzieje się obok - Przegląd współczesnego słowackiego teatru [relacja]

Festiwal, festiwal i po festiwalu. W Warszawie zakończył się Przegląd współczesnego słowackiego teatru. Paradoksalnie dzięki epidemii kontakt ze słowacką kulturą miała zdecydowanie większa grupa odbiorców.

28.08.2020

Dzieje się obok - Przegląd współczesnego słowackiego teatru [zapowiedź]

Od 3 do 8 września w Warszawie odbędzie się wielkie święto słowackiego teatru. Instytut Teatralny organizuje Przegląd współczesnego słowackiego teatru.

26.08.2020

100 lat Słowackiego Teatru Narodowego

Mimo że Słowacki Teatr Narodowy na początku wcale nie był ani słowacki, ani narodowy, to jego historia zaczęła się pisać 100 lat temu. Dlatego też w tym roku na Słowacji obchodzony jest Rok Teatru Słowackiego.

11.08.2020

To po słowacku? A może po czesku? [QUIZ]

Przecież słowacki to to samo, co czeski! Gdyby za każdym razem, gdy słyszę to zdanie, ktoś rzucał mi grosza, to miałabym już pokaźną sumę. Sprawdź się w moim quizie!

29.07.2020

535 Pluton Słowaków – fenomen Powstania Warszawskiego

Rocznica Powstania Warszawskiego to najlepszy moment, żeby uczcić pamięć także słowackich powstańców, którzy walczyli o wolną Warszawę i Polskę. Poznajcie historię Plutonu Słowaków, który brał udział w powstaniu.

9.07.2020

Poezja Ivana Štrpki na Festiwalu Miłosza

Festiwal Miłosza to jeden z największych festiwali literackich organizowanych w Polsce i w naszej części Europy. Co roku pod festiwalowym patronatem ukazuje się kilka publikacji. W tym roku wśród wyróżnionych dzieł znalazł się tom poezji „Ciemne miejsca” autorstwa Ivana Štrpki.

29.06.2020

EtnoCuda. Elementarz folkloru polsko-słowackiego pogranicza

„EtnoCuda. Elementarz folkloru polsko-słowackiego pogranicza” to wyjątkowa publikacja promująca polski i słowacki folklor z obszaru Euroregionu Beskidy. Elementarz dostępny też jest online.

14.06.2020

I to też jest Słowacja - Matúš Astrab

Epidemia na Słowacji jest już na wygaszeniu, więc przed Wam ostatni post o kolumnach morowych na Słowacji. Ale tym razem, zamiast z miejscami, postanowiłam Was zaznajomić z  Matúšem Astrabem i jego projektem #slovensko2020.

3.06.2020

Słowacka recepta na koronawirusa

Jaka jest słowacka recepta na koronawirusa? Dlaczego Słowacy w 2 miesiące poradzili sobie z epidemią, mimo że tak pozytywnego rozwoju nie zakładała żadna prognoza? Od początku przyglądam się pandemii na Słowacji i mam dla Was podsumowanie moich obserwacji.

25.05.2020

Macierzyństwo w sytuacji granicznej - „Matki” Pavla Rankova [recenzja]

Łagier, barak, prycza i towarzystwo morderczyń, to raczej nie są idealne warunki do wychowywania dziecka. Rankov w „Matkach”  udowadnia jednak, że gdy w grę wchodzi życie dziecka, nie ma dla matki rzeczy trudnych i niemożliwych.

16.05.2020

Słowackie miasta - rozpoznasz je? [QUIZ]

W Polsce i na Słowacji nawołują do zostania w domu. Dlatego na ten trudny (i trochę nudny) czas mam dla was chwilę rozrywki. Sprawdźcie się w moim quizie.

30.04.2020

I to też jest Słowacja - kwiecień 2020

Podobnie jak w poprzednim miesiącu chciałabym Wam pokazać elementy architektury słowackich miast, obok których często przechodzimy obojętnie. A są one upamiętnieniem setek, a nawet tysięcy ofiar zaraz, które nawiedzały słowackie miasta w przeszłości. Mowa oczywiście o kolumnach morowych.

20.04.2020

Słowacka poezja w ramach akcji "Wiersze w mieście" 2020

Korzystając z kwarantanny chciałabym Wam nieco przybliżyć słowacką poezję, która obecna była w przestrzeni miejskiej naszej stolicy w ramach projektu Wiersze w mieście.

10.04.2020

Kultura słowacka na wyciągnięcie ręki

Za nami miesiąc siedzenia w domu a ja mam poczucie, że przymusowo siedzimy w domach już co najmniej z rok. Przygotowałam dla Was garść informacji o słowackiej kulturze dostępnej online.

5.04.2020

Kraslice, czyli tradycyjne słowackie pisanki + kursy DIY

Zdobione jajka to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Dzisiaj postaram się Wam wyjaśnić, jak wyglądają słowackie pisanki i czym różnią się od tych polskich, no i jak je wykonać.

31.03.2020

I to też jest Słowacja - marzec 2020


Za nami i przed nami ciężki miesiąc. W związku z tym niezbyt miłym okresem w naszych życiach chciałabym nawiązać do pamiątek świadczących o minionych zarazach - kolumn morowych.

24.03.2020

Ja Cię kocham, a Ty Spisz - rzecz o polskich i słowackich sympatiach

Co roku badania opinii publicznej pokazują, że Słowaków wprost kochamy i żyć bez nich nie potrafimy. A jak to wygląda z drugiej strony? Czy ta nasza miłość nie jest nieodwzajemniona?

12.03.2020

Koronawirus na Słowacji 1 fala

W związku z tym, że dostałam kilka pytań, jak wygląda sytuacja z koronawirusem na Słowacji i że tam rząd reaguje trochę inaczej niż u nas, postanowiłam stworzyć artykuł, w którym będę aktualizowała informacje o wydarzeniach na Słowacji.

29.02.2020

I to też jest Słowacja - luty 2020

Na Śląsku śniegu jak na lekarstwo (i podejrzewam, że podobnie jest w większości Polski), więc podrzucam Wam kilka zdjęć ze słowackich Tatr. Przed Wami kolejny post z serii „I to też jest Słowacja”.

28.02.2020

Nadzieja cię zabije, bo umiera ostania - „Ciemność” Jozefa Kariki [recenzja]

Jozef Karika znowu to zrobił! Znowu wciągnął mnie do swojej książki i nie dał spokoju aż do ostatniego zdania. A Wy, dacie się wciągnąć w „Ciemność”?

20.02.2020

Fotografia czechosłowacka lat 80./Członkowie i przyjaciele Słowackiej Nowej Fali [wystawa]

W katowickiej Galerii Rondo Sztuki do 6 marca można oglądać wystawę fotografii czechosłowackiej. Wystawa ta związana jest z członkami i przyjaciółmi grupy fotografów określanych jako Słowacka Nowa Fala.

17.02.2020

Kuchnia słowacka: Słowackie pączki karnawałowe

Pączki to nieodłączny element karnawału nie tylko w Polsce, ale także na Słowacji. Dlatego dzisiaj mam dla Was przepis na tradycyjne słowackie pączki karnawałowe, które nieco różnią się od tych znanych u nas.

13.02.2020

Andrej i Marína, czyli słowacka historia Romea i Julii

Któż nie zna historii miłości Romea i Julii? A znacie najsłynniejszą słowacką parę nieszczęśliwych kochanków? O tej wielkiej, niespełnionej miłości powstał najdłuższy na świecie wiersz miłosny.

8.02.2020

Co ukrywa ciemność? - „Ciemność” Jozefa Kariki [zapowiedź]

Jozef Karika wraca! A wraz z nim wraca trzymająca w napięciu historia. 10 lutego w całej Polsce zapanuje „Ciemność”. Książka ukazuje się pod moim patronatem medialnym.

31.01.2020

I to też jest Słowacja - styczeń 2020

Styczeń za nami, więc dzisiaj mam dla Was kilka ciekawostek o atrakcjach turystycznych na Słowacji. Tym razem padło na kraj bańskobystrzycki.

26.01.2020

Bratysławskie metro - niedokończona opowieść

Czasem dostaję pytania, czy w Bratysławie jest metro? Odpowiadam, że na Słowacji jest nawet kilka metr i zawsze można się tam wybrać na większe zakupy. Ponieważ Metro na Słowacji to sieć sklepów pokroju Makro. Innego metra próżno szukać... choć to niezupełnie prawda.

19.01.2020

Słowacy w powieści Brama Stokera - ulubiony naród hrabiego Draculi?

Wszędzie wszyscy ekscytują się Wiedźminem a tymczasem Netflix na początku tego roku wypuścił nowy miniserial - Drakulę. Ale co ma wspólnego Drakula ze Słowacją? Więcej niż myślicie.

9.01.2020

W Słowacji czy na Słowacji?

Jak poprawnie powiedzieć  „w Słowacji” czy „na Słowacji”? Takie pytanie ostatnio dostałam, a że to temat jak najbardziej związany ze Słowacją, to postanowiłam o tym napisać. Mam nadzieje, że już nikt więcej nie będzie miał wątpliwości.